Psy, Starostlivosť o psa

Postroj pre šteniatko: Kedy je vhodnejší ako obojok a ako ho vybrať?

postroj pre šteniatko

Postroj alebo obojok? To je zrejme jedna z najčastejších otázok začínajúcich chovateľov. Obojok vyzerá pre psíka pohodlnejšie, no postroj zase môže byť naozaj štýlový. Rozdiel medzi nimi však nie je len vo vzhľade, ale aj v samotnej funkcii. Pokiaľ sa teda chcete rozhodnúť správne, mali by ste je poznať špecifiká oboch týchto pomôcok. Kedy je vhodnejší postroj než obojok a ako vybrať postroj vhodný práve pre vášho štvornohého miláčika? V článku sme zhrnuli všetko, čo by ste o postrojoch mali vedieť.

Na čo slúži postroj?

Postroj má v zásade rovnakú základnú funkciu ako obojok – kontrolovať pohyb psíka. Okrem toho však zastáva omnoho viac úloh, ktoré sa líšia od konkrétneho typu postroja či aktivity. Vo všeobecnosti je teda postroj určený na:

  • kontrolu pohybu: majiteľ má vďaka postroju vždy 100% kontrolu nad pohybom psíka. Je to výhodou najmä pri šteniatkach či veľmi aktívnych plemenách, ktoré majú tendenciu behať kam chcú a nemusia ihneď počúvnuť na povel.
  • bezpečnosť a pohodlie psíka v náročnom teréne: postroj dokáže lepšie rozložiť silu pri ťahu, a tak psík pri dlhšej chôdzi na vodítku menej trpí v dôsledku tlaku na krčné stavce. Postroj je samozrejme vhodný aj na bežné prechádzky po sídlisku, no je vyslovene bezpečnejší než obojok, ak sa pohybujete napríklad v lese či vysokohorskom prostredí.
  • pomoc pri výcviku a športových aktivitách: postroje sú vhodnou pomôckou pri výcviku chôdze na vodítku či športových aktivitách ako canicross, skijoring, bikejoring a im podobných.

Existuje viacero typov postrojov – napríklad postroj do tvaru písmena Y, H či nórsky postroj. Ďalej sa postroje líšia rôznymi typmi a miestami uchytenia, hrúbkou polstrovania alebo kvalitou kovania. Pri výbere treba brať do úvahy predovšetkým aktivitu, ktorú budete so psíkom vykonávať, a kvalitu prevedenia postroja. Pre každého psíka bude vhodné niečo iné.

Obojok vs. postroj: kedy je lepšie dať šteniatku postroj a kedy obojok?

Najväčší rozdiel medzi obojkami a postrojmi je v tom, že inak rozkladajú tlak pri ťahaní na vodítku. Pokiaľ sa psík rozbehne iným smerom ako pán a zatiahne za vodítko, obojok zatlačí na krčnú chrbticu a stavce. Veľmi silným ťahom, prípadne dennodenným tlakom na krčnú chrbticu, môže u psíka dôjsť k zraneniu alebo trvalému poškodeniu krčnej chrbtice. Takýto tlak navyše môže spôsobiť problémy so štítnou žľazou, ušami či očami psíka a permanentná bolesť zase môže zhoršiť jeho správanie.

Všetky problémy však nastávajú len pri tlaku v dôsledku ťahania, a preto sa majitelia psíkov, ktorí neťahajú, nemusia ničoho báť. Postroje tento tlak rozkladajú trochu inak – a to na celý obvod hrude. Krčné stavce teda trpia menej. Psík sa pri ťahaní nedusí a dokáže sa dobre zaprieť – čo je síce prospešné pri športe alebo turistike, no nie vtedy, keď by sa mal odnaučiť ťahať. Keďže s postrojom nebude cítiť veľký tlak, dovolí mu to ťahať silnejšie. Pre takéto prípady sú vhodné postroje s upínaním na hrudnom páse.

postoje pre šteniatko

Obidve pomôcky teda majú svoje výhody aj nevýhody. Pri výbere treba zvažovať plemeno a povahu psíka, ale aj aktivity, ktoré s ním budete vykonávať. Obojok je dobrou voľbou pre pokojnejšie psy, ktoré neťahajú. Naopak postroje budú vhodné pre aktívnejšie psy, či malé plemená.

Pre ktoré psíky je vhodnejší postroj?

  • Malé plemená ako yorkshíre alebo čivavy, u ktorých by v dôsledku silného trhnutia mohlo ľahko dôjsť k poškodeniu chrbtice.
  • Psíky, ktoré prechádzajú výcvikom. Postroje sú efektívnym tréningovým nástrojom, a to nie len pre šteniatka, ktoré sa učia chodiť na vodítku, ale aj pre tie šteniatka, ktoré vediete k rôznym športom.
  • Športovo založené psy – postroje sú pri športe nevyhnutnosťou. Obojky vhodné nie sú.
  • Brachycefalické plemená – ako napríklad mopslík či francúzsky buldoček. Postroj poskytuje väčšiu priechodnosť dýchacích ciest, vďaka čomu sa týmto plemenám bude dýchať ľahšie ako s obojkom.
  • Psy s respiračnými problémami alebo náchylnosťou na poranenia krku.

Pre ktoré psíky je vhodnejší obojok?

  • Psy, ktoré neťahajú.
  • Väčšie plemená, u ktorých nehrozí riziko poškodenia chrbtice.
  • Psíky, s ktorými nevykonávate žiadnu športovú aktivitu – pokiaľ so psíkom chodíte na kratšie či dlhšie prechádzky po sídlisku alebo blízkych parkoch, obojok by mal byť úplne postačujúci.
  • Psy na dvore – postroj by mohol byť pri celodennom nosení nepohodlný. Ak psík trávi väčšinu času na dvore a na vôdzke je minimálne, obojok bude lepšou voľbou.
  • Dlhosrsté plemená, ktorým by postroj mohol ťahať srsť.
  • Psy, ktoré chcete lepšie ovládať, prípadne s nimi práve vykonávate výcvik poslušnosti (napríklad chôdzu pri nohe).

Vaše predstavy môžu byť akékoľvek, no nakoniec bude všetko závisieť len od vášho chlpáča. Pre niektoré psy môže byť postroj nepohodlný, iným zase nebudete môcť dať obojok, pretože sa z neho ľahko vyvlečú (napríklad buldogy, ktorých obvod hlavy má menší priemer ako obvod krku). Pri šteniatku je to vždy 50 na 50. Dobre si preto všímajte, ako sa v postroji cíti, či mu nikde nezavadzia, ani ho neobmedzuje v pohybe. Častokrát totiž za nepohodlnosťou v postroji býva zle zvolená veľkosť alebo typ postroja.

Ako vybrať správny postroj pre šteniatko či dospelého psíka?

Existuje množstvo druhov postrojov – majú rôzne tvary, veľkosti, hrúbku polstrovania, uchytenie a mnoho ďalších rozdielov. Aký je teda ten ideálny postroj? Mal by kopírovať telo psa a nikde by ho nemal tlačiť. Nesmie zasahovať do hybnosti hrudných končatín, ramenných kĺbov ani lopatiek – a teda nemôže psíka v žiadnom prípade obmedziť v pohybe. Psík musí mať v postroji voľný pohyb krku, nemal by mu ťahať srsť a predná časť postroja by nemala siahať ďalej ako posledné pravé rebrá.

Výber konkrétneho typu potom závisí od toho, čo sa chystáte so psíkom robiť – a teda či postroj budete využívať len na prechádzky miesto obojku, alebo od neho očakávate bezpečnosť pre psíka pri športových aktivitách. Pripravili sme pre vás základný prehľad v typoch postrojov:

Postroj na turistiku

Niektorých chlpáčov nič nepoteší viac, ako keď ich zoberiete vybehať sa do lesa či do hôr. Aj keď psíka pravdepodobne pustíte na voľno, vždy môže nastať situácia, kedy ho budete potrebovať zapnúť. Či už to bude náročný terén, alebo ho z rôznych dôvodov budete chcieť mať pod kontrolou, na takéto aktivity sú vhodné kvalitnejšie postroje s bohatým polstrovaním.

Postroj nebude psíka vďaka hrubšiemu podšitiu rezať ani mu spôsobovať odreniny, a tak bude pri celodennom nosení pohodlnejší. Pre veľké plemená sú na turistiku vhodné postroje s uchytením pri chvoste, pre menšie psíky a tie, ktoré majú slabší ťah, bude stačiť aj uchytenie v strede chrbtice.

Pokiaľ máte radi adrenalín a psíka so sebou chcete brávať na náročné vysokohorské chodníčky, prípadne na skialpy alebo liezť, určite mu kúpte bezpečnostný postroj so špeciálnym úchytom slúžiacim na zdvihnutie psa do výšky.

postroj pre psa na turistiku

Takýto postroj rozkladá váhu psa aj po zdvihnutí, takže bude výbornou pomôckou v prípade, že mu budete chcieť pomôcť prekonať prekážku alebo ho podržať v náročnejšom teréne. Tieto druhy postrojov sa používajú aj pri pracovných, lavínových či záchranárskych psoch, keďže ich pomocou postroja možno pripnúť aj na lano.

Postroj ako pomôcka pri výcviku

Na výcvik sa používajú špeciálne postroje proti ťahaniu. Vodítko sa na ne upína na hrudi psa, čo ho dokáže zastaviť pri ťahaní a preorientovať jeho pozornosť na pána. Pes sa tak učí neťahať a pekne kráčať. Tieto postroje sú vhodné aj pre tých havkáčov, ktorí ťahajú až príliš, no pri používaní obojka by u nich mohlo dôjsť k zraneniu alebo postupnej degenerácii chrbtice.

Postroje na šport

Kým niektoré psy potrebujú postroj proti ťahaniu, iné, naopak, potrebujú postroj na ťahanie. Ide o psíky, ktoré vykonávajú so svojím pánom rôzne športové aktivity, napríklad canicross, skijoring, skatejoring či bikejoring – teda beh, bežkovanie, spoločné korčuľovanie, bicyklovanie a ďalšie.

Tieto postroje môžete nájsť aj pod označením „joring postroje“. Sú špeciálne prispôsobené pre bezpečnosť aj pohodlie psíka pri outdoorových aktivitách. Zväčša majú veľmi bohaté polstrovanie, aby chlpáča netlačili, a zároveň sú navrhnuté tak, aby ťah rovnomerne rozložili na celé telo.

Postroj na bežné nosenie miesto obojka

Posledný typ postroja, ale pravdepodobne ten najvyhľadávanejší, je postroj na bežné nosenie miesto obojka. Ak máte menšie plemeno, ktorému obojok nevyhovuje, prípadne sa váš štvornohý priateľ zvykne z obojku ľahko „vyzliecť“, postroj bude dobrou voľbou.

Postroje na bežné nosenie nemajú žiadne špeciálne vlastnosti. Dôležité je vybrať správnu veľkosť a tvar. Šetriť na ňom však neodporúčame. Aj keď sa budete zrejme pozerať skôr na dizajn ako na kvalitu, majte na pamäti aj zopár praktických informácií – postroj by mal mať kvalitné šitie spojov a dobré kovanie, aby sa hneď pri prvej príležitosti nerozpadol, prípadne neobmedzoval v pohybe. Len tak budete mať doma šťastného a aktívneho chlpáča, ktorý sa pri zaštrnganí vodítka veselo rozbehne k dverám.

Hľadáte postroj pre vaše šteniatko?

Kvalitné, bezpečné, pohodlné a navyše štýlové postroje objednáte aj u nás. Pozrite si celú našu ponuku.

One thought on “Postroj pre šteniatko: Kedy je vhodnejší ako obojok a ako ho vybrať?

  1. Kristína Kršková píše:

    Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať aký postroj je vhodný na prechádzky?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *