Psy, Starostlivosť o psa

Ktoré plemená psov sú vhodné na celoročný chov vonku?

plemena psov na chov von

Názory na celoročný chov psa vonku sa líšia – podľa niektorých ľudí patrí pes na dvor, iní zase tvrdia, že ak má dostatok aktivity, v byte sa mu žije najlepšie. Aká je pravda? My hovoríme: psík sa má tak dobre, ako dobre sa oňho stará jeho majiteľ. Pokiaľ má pánovu pozornosť a lásku, dostatok aktivity, pohodlia a tiež kvalitnej stravy, bude mu dobre takmer kdekoľvek. Faktom však ostáva, že niektoré plemená boli vyšľachtené pre chov vo vnútri, no iné naopak, na chov vonku. Pochádzajú totiž z prostredia, kde sa ich organizmus musel prispôsobiť ťažším podmienkam, a tak sú omnoho odolnejšie než iné plemená.

Čo teda najviac ovplyvňuje to, či by mal byť pes chovaný vo vnútri alebo môže ostať vonku? Rozhodujúcimi faktormi sú veľkosť psa, hrúbka jeho srsti a citlivosť na počasie či iné vonkajšie podnety. Niektoré psíky teda môžu byť človeku vynikajúcim spoločníkom pri prechádzkach, no celoročný pobyt vonku by nezvládli – napríklad spoločenské plemená ako yorkshire, čivava či maltezáčik. Ak ale hľadáte odolného psa na celoročný pobyt vonku, čítajte ďalej. Pripravili sme pre vás pár rád spolu s tipmi na konkrétne plemená, ktoré vonku prežijú aj studenú zimu.

Rozhodujúci faktor: Hrúbka a kvalita srsti psa

Hneď na úvod musíme podotknúť, že všetky informácie spomenuté v tomto článku sa budú týkať chovu psov vonku na Slovensku. Budú tiež nadväzovať na vonkajšie teploty, aké dosahujeme v našom pásme. Iný pes totiž bude vhodný na chov u nás, a iný napríklad v prímorských oblastiach Španielska, kde ani v zimných mesiacoch teplota neklesne pod 10°C.

V našej zemepisnej šírke sú na chov vonku vhodné také plemená, ktoré majú pod vrchnou srsťou tzv. podsadu – a teda spodnú časť srsti, ktorá psíkovi dáva skvelé termoregulačné schopnosti. Chráni ho pred akýmikoľvek nástrahami počasia. V zime ho hreje, v lete zase ochladzuje.

bernardin chov vonku

Ktoré veľmi plemená psov sú vhodné na chov vonku celoročne?

Na chladné počasie sú zväčša lepšie pripravené huňaté a veľké psy. Z tých najznámejších plemien vyberáme:

  • Aljašský malamut
  • Bernardýn
  • Bernský salašnícky pes
  • Borderkólia
  • Kaukazský ovčiak
  • Labradorský retriever
  • Leonberger
  • Moskovský strážny pes
  • Nemecký ovčiak
  • Novofunlandský pes
  • Pyrenejský horský pes
  • Pyrenejský mastif
  • Rottweiler
  • Samojed
  • Shiba Inu
  • Sibírsky husky
  • Slovenský čuvač
  • Stredoázijský ovčiak
  • Tibetská doga
  • Veľký švajčiarsky salašnícky pes
  • Zlatý retriever

Ide zväčša o ovčiarske, strážne alebo horské druhy psov, ktoré pochádzajú z prostredia, kde zimy bývali dlhé a tuhé. Majú hustú podsadu aj vrchnú časť srsti, ktoré ich budú chrániť pred chladom a mrazom. V zime teda nebudú mať problém prespávať vonku, aj keď vo veľmi nízkych mínusových teplotách im možno budete chcieť dopriať aj trošku oddychu niekde vo vnútri.

Problém u týchto psíkov môže nastať v lete. Potrebujú mať vždy dostatok vody, možnosť skryť sa do tieňa alebo sa v horúčavách schladiť nejako inak. V opačnom prípade u nich môže nastať prehriatie organizmu s vážnymi následkami. Nie len chlad, ale aj teplo teda môžu spôsobiť psovi problémy.

Menšie plemená vhodné na chov vonku:

Ktoré menšie plemená psíkov môžu „bývať“ v exteriéri?

  • Beagle
  • Baset
  • Jazvečík
  • Jack Russel teriér
  • Malý austrálsky ovčiak
  • Malý bradáč

Okrem spomenutých sú to ešte aj rôzne druhy duričov či poľovných psov. Tieto krátkosrsté menšie plemená však tiež majú svoje „limity“. V zime, keď budú teploty klesať k nule alebo dokonca pod ňu, by ste im mali zabezpečiť teplé miesto na spanie niekde pod strechou.

beagle

Ak chcete psa nechať na zimu vonku, musí spávať v exteriéri už od leta. Jeho srsť a organizmus sa so znižujúcimi teplotami budú môcť postupne pripraviť na nadchádzajúcu zimu. Pokiaľ ho prvýkrát necháte spať v exteriéri až v zime, jeho srsť nebude na chlad dobre pripravená. Psík potom môže zažiť teplotný šok. V najhorších prípadoch mu hrozí prechladnutie, podchladenie alebo až omrzliny.

Čím väčší pes, tým je na chov vonku vhodnejší. Je to pravda?

V zásade toto tvrdenie platí. Malé psy sú totiž na nízke teploty náchylnejšie, a tak majú v zime tendenciu skôr prechladnúť a ochorieť. Majte však na pamäti, že nie každý väčší pes je na chov vonku „stavaný“. Hladkosrsté plemená nemusia vonkajšie teploty v zime zvládať úplne najlepšie. Napríklad taký weimar, dalmatínec či iné podobné plemená síce miernu zimu vonku vydržia, potrebujú však mať dobre zateplenú búdu. Ak teploty klesajú na extrémne mínusové hodnoty, je potrebné takéto psíky vziať dnu. Pokiaľ túto možnosť nemáte, vyberte si radšej dlhosrsté plemeno.

Chcete konkrétne plemeno psíka, ktorý by však mínusové teploty nezvládol? Riešením je tzv. kombinovaný chov – a teda že časť roka bude psík prespávať vonku a na studenšie mesiace si ho vezmete dnu. Nemusí mať pelech priamo vo vašej spálni. Postačí nejaké teplé miesto vo vnútri v dome, kde sa psík ohreje a v pohodlí sa vyspí.

Na čo pri chove psa vonku nezabudnúť?

Aj keď je chov psa v byte náročnejší na čas a presný harmonogram, ani chov psa v exteriéri nie je úplne bez starostí. Musíte si uvedomiť, že pes je spoločenské zviera, a tým, že ho necháte samého na záhrade, vaša práca nekončí.

Psík chovaný vonku síce bude samostatnejší, nakoľko nebude vyžadovať prechádzky v presný čas každý deň, no aj tak sa o neho musíte poriadne starať. Na čo všetko by ste teda pri chove psa vonku mali pamätať?

1. Vytvorte mu pohodlné miesto na oddych

Aj pri pobyte vonku by mal pes mať svoj vlastný pelech, ideálne v búde. Celoročne je potrebné búdu čistiť každé 2 – 3 mesiace, aby ste sa zbavili parazitov. Na zimu je vhodné búdu zatepliť. Ak psíkovi do búdy umiestnite vyhrievanie, inštalujte ho na strop – vyhreje celý interiér, ale psík nebude musieť ležať na ničom príliš horúcom.

2. Psíkovi na dvore doprajte voľnosť

Nezabúdajte, že držanie psa na reťazi je na Slovensku zakázané. Vhodné nie je ani nechávať ho zavretého v koterci, inak môže prepadnúť smútku alebo naopak agresii. Ak máte strach, že by vám psík mohol počas vašej neprítomnosti ujsť, investujte do opravy plota.

3. Vyhraďte si čas na pravidelné prechádzky či hru

Aj pes „z dvora“ potrebuje prechádzku a vašu pozornosť. Ak ho necháte samého na dvore po celý deň, veľmi rýchlo sa začne nudiť a bude smutný. Každý pes potrebuje získavať stále nové podnety a v závislosti od plemena aj adekvátnu pozornosť. Pravidelne si preto vyhraďte čas na hru, výcvik či prechádzku s vaším chlpáčom.

4. Zvážte kastráciu

Neplánujete šteniatka? Potom môžete zvážiť kastráciu. Psy chované vonku si totiž zvyknú z času na čas „obuť túlavé topánky“ a odbehnúť si na menší výlet za susedovou sučkou. Háranie sučky niekde v susedstve je jednou z najčastejších príčin, kvôli ktorým psy z dvora utekajú. Ak nechcete, aby vám psík pravidelne utekal, porozmýšľajte nad jeho kastráciou a, ako sme už spomenuli, poriadne zabezpečte plot.

5. Dajte pozor, čo na dvore necháte

So psíkom chovaným vonku sa síce vyhnete rozhryzeným topánkam či poškriabanému gauču, no svoju obeť si môže nájsť aj tak. Aby ste predišli zbytočným nehodám, najmä tým ohrozujúcim zdravie psíka, nenechávajte na dvore žiadne ostré predmety, otvorené chemikálie a podobne.

Neviete, ktoré plemeno si vybrať? Lásku vám dá aj útuláčik

Psíka by ste určite nemali vyberať len podľa vzhľadu. Aj keď možno máte vysnívané plemeno, je vhodné zistiť si aj jeho povahu. Problémom pre mnohých ľudí tiež býva cena psa – sumy za šteniatka sa totiž bežne pohybujú v stovkách eur. Pokiaľ nepatríte medzi tých chovateľov, ktorí chcú so psíkom jazdiť na výstavy ani nepotrebujú mať doma chlpáča s rodokmeňom, skúste hľadať v útulkoch.

chov psa vonku

V útulkoch nájdete osudom skúšané, ale zato vďačné a verné psíky. Mnohokrát sú to čistokrvné jedince, ktoré nemali šťastie na pána, alebo rozkošné „miešance“, ktoré svojím nezvyčajným vzhľadom potešia každého navôkol. Pokiaľ im dáte svoju pozornosť, starostlivosť a lásku, určite sa stanú vaším výborným spoločníkom. No a ako takéhoto psíka adoptovať? Skúste si vyhľadať útulky v blízkosti vášho bydliska, alebo si pozrite stránku www.adoptuj.psiadusa.sk . Nájdete tu databázu psíkov a mačičiek čakajúcich na adopciu po celom Slovensku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *