Vek sa podpíše na každom, či už ide o človeka alebo divé zviera. Platí to samozrejme aj pre našich domácich miláčikov. Mačky starnú postupne, takže si spočiatku ani nemusíte všimnúť, že sa z vašej mňaukajúcej kamošky pomaly ale isto stáva mačka seniorka. Vek mačky sa pritom odráža nielen na jej šedivejšej srsti, ale tiež na tom, čo pre svoju spokojnosť potrebuje.
Počas jednotlivých fáz a období života mačky sa mení to, ako sa o ňu staráte. Napríklad také mačiatko má úplne iné potreby a vyžaduje odlišnú starostlivosť než dospelá mačka. Zatiaľ čo mačiatka sú zvedavé a hravé, dospelá mačka v plnom zdraví a sile si vie dopriať zábavu i poriadnu dávku oddychu. Mačky v pokročilom veku sú chorľavejšie, preferujú predovšetkým oddych, pokoj a nejaké to šantenie už pre ne nie je také lákavé. Prečítajte si viac o tom, ako by ste sa mali o vašu mačku seniorku správne starať a ako jej môžete spríjemniť mačací „dôchodok“.
Koľko sa dožíva mačka?
Hneď na úvod si povieme niečo o tom, koľko sa taká mačka vlastne dožíva. Keď sa na to pozrieme priemerne, mačky sa dožívajú zhruba 15 rokov. Nájdete však samozrejme aj také, ktoré majú 18 či dokonca 20 rokov. Vo veľkej miere to závisí napríklad od toho, akú má mačka výživu, zdravotný stav a svoju úlohu môže zohrať aj plemeno (predovšetkým u šľachtených mačiek). Keby sme mačacie roky prepočítali na tie ľudské, tak:
- 10 ročná mačka má v prepočte na ľudský vek zrelých 56-57 rokov,
- 15 ročná mačka má zhruba 77 rokov,
- 18 ročnej mačke už ťahá na 90-tku.
Do úvahy by sme tiež mali vziať to, že iného veku sa dožijú mačky žijúce len v interiéri a iného tie vonkajšie. Mačky chované v teple domova sa počas života väčšinou stretávajú s pohodlím, starostlivým majiteľom, majú menej stresu či nižšiu šancu na prenos rôznych ochorení. Naopak, mačky, ktoré žijú vonku, sú viac vystavené nepriazni počasia, rôznym parazitom, ochoreniam a nemalému riziku potýčky s inou mačkou. Takto vzniknuté zranenia a ochorenia potom vo veľkom ovplyvňujú to, koľko sa mačička dožije.
Ako vyzerá stará mačka?
Či je mačka stará alebo nie, je niekedy veľmi ťažké rozpoznať, a to predovšetkým okolo 10. roka života, kedy sa proces starnutia odštartuje. Celkovo môže byť problematické zistiť vek mačky, hlavne pokiaľ nepoznáte jej dátum narodenia. Stáva sa to napríklad pri adopcii mačky z útulku. Pokiaľ teda tieto údaje nemáte k dispozícii, pomôžu vám s určením veku práve jednotlivé znaky starnutia u mačiek.
Starú mačku spoznáte napríklad podľa týchto znakov:
- Pokles aktivity a ohybnosti
- Strata lesku a kvality srsti a jej zblednutie
- Problémy s nadmerným močením, a to aj mimo určeného miesta
- Postupné oslabenie zraku, sluchu a čuchu
- Zmeny na váhe, najčastejšie jej úbytok, ale aj mačacia obezita
- Oslabenie imunity a väčšia náchylnosť na ochorenia
- Strata alebo poškodenie zubov
Ako sa starať o mačku seniorku?
Tak, ako pri mačiatkach či dospelých mačkách, aj pri našich seniorkách pozostáva starostlivosť z niekoľkých základných oblastí:
Strava
Zdravie
Pohodlie
Ako a čím kŕmiť mačku v rokoch?
Strava je pre zdravie mačky veľmi dôležitá, a to bez ohľadu na to, koľko má rokov. Je však pravda, že frekvenciu i zloženie, respektíve typ krmiva, by ste mali prispôsobiť práve veku a zdravotnému stavu mačky. Mačky seniorky často postupne strácajú chuť do jedla, čo sa odráža na prirodzenom úbytku na váhe.
Sú ale však také prípady, keď mačky v dôchodku rapídne priberú – hovorí sa, že trpia mačacou obezitou. Mačacia obezita môže vzniknúť napríklad vtedy, keď aj napriek zníženej aktivite dostáva rovnaké dávky krmiva. Keďže už ale nemá taký energetický výdaj, prijatá potrava sa v jej tele ukladá a mačka naberá na váhe.
Mačku by ste teda mali kŕmiť menšími dávkami krmiva, ktoré rozložíte do viacerých porcií denne. Krmivo by malo byť v prvom rade ľahko stráviteľné, kvalitné a malo by obsahovať len zdravé a prospešné zložky. Čo sa týka typu krmiva, siahnite skôr po mokrom krmive. Na jednej strane majú staršie mačky často problémy so zubami a ďasnami, takže tvrdé krmivo by im mohlo spôsobovať nepríjemnú bolesť. Na druhej strane potrebujú tiež dostatok tekutín. Mokré krmivo im pomôže toto množstvo doplniť.
Staršie mačky často potrápia aj rôzne chronické a iné ochorenia, ako napríklad problémy s obličkami, cukrovka alebo ochorenia pečene. Ak do niektorej z týchto skupín patrí vaša mačka či kocúr, podávajte jej/jemu krmivo, ktoré je pri týchto ťažkostiach vhodné. Ak si nie ste istý, radšej sa poraďte s veterinárom. V našej ponuke nájdete napríklad:
Ako sa postarať o zdravie mačky seniorky? Nepodceňujte kontroly u veterinára
Vzhľadom na to, že sa vyšší vek zvykne podpísať aj na zdraví vašej mačky, nemali by ste podceňovať pravidelné kontroly u zverolekára. Nemôžete sa totiž úplne spoliehať na to, že budete schopní postrehnúť všetky zmeny v správaní vášho domáceho miláčika. Je to tak práve preto, že správanie a návyky mačky sa postupom času menia. Mačka je menej aktívna a spoločenská, pred lovom či hrou preferuje skôr spánok a oddych. Stráca chuť do jedla, zhoršujú sa jej zmysly a podobne. Tieto zmeny dokážu v niektorých prípadoch „maskovať“ závažnejšie zdravotné problémy.
Ak však vypozorujete určité zmeny nad rámec spomenutého, určite je na mieste mačičku vziať k veterinárovi. Starším mačkám totiž hrozia rôzne ochorenia, problémy s kĺbmi, chrupom, obličkami a mačacia cukrovka.
Okrem toho, že je pre pevné zdravie mačky dôležitá kvalitná a výživná strava, zohrávajú svoju úlohu aj rôzne doplnky. Prospešné sú predovšetkým pre tie zvieratá, ktoré z nejakého zdravotného dôvodu potrebujú zvýšený príjem minerálov, vitamínov, kolagénu alebo iných prospešných látok. Poraďte sa preto s veterinárom o podávaní vhodných doplnkov stravy. Pre mačky sú vhodné napríklad:
Čo ďalšie môžete urobiť pre vašu mačku?
S vyšším vekom sú mačky náchylnejšie na prechladnutia a rôzne infekcie. Snažte sa svojej kamarátke preto pripraviť prostredie, v ktorom sa bude cítiť nie len príjemne a pohodlne, ale aj bezpečne. Starajte sa o pravidelné čistenie mačacej toalety, zaobstarajte jej teplý peliešok, prípadne deku. Pelech umiestnite tak, aby mačka či kocúr neboli v prievane. Neberte mačičku nikam, kde by bolo vysoké riziko nákazy od iného zvieraťa. Doprajte jej priestor na oddych a samozrejme tiež veľa, veľa lásky.