S príchodom jesene a zimy vŕta mnohým psíčkarom v hlave otázka: Mám alebo nemám môjho štvornohého parťáka obliecť? Jasná odpoveď na túto otázku neexistuje. To, či je potrebné vášho psíka obliecť, totiž závisí od viacerých faktorov – kde je chovaný, akého je plemena, aký je jeho zdravotný stav a podobne. Vo všeobecnosti však platí, že oblečenie je určené pre:
- veľmi malé psie plemená,
- psy, ktoré nepĺznu,
- šteniatka,
- krátkosrsté psy alebo naháče,
- psy s malým množstvom podkožného tuku,
- staré a chorľavé psíky.
Spravidla teda platí, že obliecť potrebujú malé či krátkosrsté plemená, prípadne veľmi mladé alebo veľmi staré psíky. Naopak, pri dobrom zdraví nebudú oblečenie potrebovať väčšie dlhosrsté plemená, ktoré boli vyšľachtené v „drsnejších“ podmienkach – napríklad Husky, Bernský salašnícky pes, Bernardín, Nemecký ovčiak, Československý ovčiak, Zlatý retriever a im podobné plemená.
Prečo niektoré psy potrebujú obliecť a pre iné to môže byť naopak neefektívne?
Aj keď sú psíky oblečené v svetríkoch či bundičkách neskutočne rozkošné, obliekanie by ste nemali brať len ako „módnu“ záležitosť. Pre niektoré psíky je to totiž jediná možnosť, ako zimu prežiť bez prechladnutia či triašky. Pre iné zase oblečenie znamená skôr trápenie a nepohodlie. Prečo?
Väčšina psích plemien má 2 typy srsti: na vrchu rastie jemná srsť, no pod ňou sa nachádza hrubá podsada, tzv. pesík. Práve podsada slúži ako hrubý a hrejivý kožuštek, ktorý psovi dáva termoregulačné vlastnosti. Chráni ho pred chladom aj vodou, takže mu plne nahradí oblečenie aj v mínusových teplotách. Niektoré plemená však podsadu nemajú, prípadne ju majú vytvorenú slabo. No a práve toto sú psy, ktoré treba v chlade zahriať a obliecť.
Psie plemená, ktoré potrebujú oblečenie:
- Bišónik
- Čivava
- Francúzsky buldoček
- Chrt
- Jack Russel teriér
- Jazvečík
- Maltézsky psík
- Mopslík
- Shih-tzu
- Westhighlandský biely teriér, tzv. Westík
- Yorkshirsky teriér
Ako zistíte, či treba obliecť aj vášho psíka?
K tomu, či treba alebo netreba psíka obliecť, je potrebné pristupovať naozaj individuálne. V niektorých prípadoch totiž budú potrebovať obliecť napríklad aj Border kólia či Austrálsky ovčiak, a to aj napriek tomu, že ide o dlhosrsté plemená. Týka sa to najmä tých jedincov, ktorí s vami prespávajú v byte.
Podobne na tom môžu byť vo vnútri chované Weimarské stavače, Vyžly či Ridgebacky. Srsť psíkov, ktoré sú celoročne chované vonku, sa totiž správa trošku inak ako srsť tých, ktorí prespávajú vnútri v teple. Ako teda zistiť, či oblečenie potrebuje aj váš miláčik? Okrem typu plemena sa môžete riadiť aj nasledovnými pravidlami:
- Miesto chovu: psom celoročne prespávajúcim vo vnútri sa nemusí podsada vytvoriť dostatočne. Keďže sú takmer stále v teple, ich telo si nevytvorí hrejivú spodnú vrstvu, a tak ich vonku nemá čo chrániť.
- Vonkajšia teplota: spozornieť treba najmä pri teplotách klesajúcich pod nulu. Tu už môže byť zima aj huňatejším či väčším psíkom.
- Zdravotný stav: akútne či chronicky choré psy môžu mať problém s imunitou, ale tiež s termoreguláciou. Pozor by ste mali dávať aj na gravidné alebo dojčiace sučky.
- Vek: na zimu sú náchylnejšie šteniatka a staré psy.
- Reakcie psíka: stavte na pocit a všímajte si psíkove reakcie. Ak sa mu nechce chodiť von, trasie sa či už dokonca kýcha, príčinou môže byť práve zima. V takom prípade je pre neho oblečenie nevyhnutnosťou.
Ako vybrať správnu veľkosť oblečenia?
Pri výbere musíte dbať na to, aby zvolený kúsok nebol psíkovi príliš voľný, ale ani naopak príliš tesný. Nemal by ho obmedzovať pri pohybe, sedení, ležaní ani vyprázdňovaní. Pes sa jednoducho potrebuje cítiť pohodlne, inak sa môže stať, že vám odmietne ísť na prechádzku alebo sa bude snažiť oblečenie zo seba strhnúť.
Najdôležitejšie je preto vybrať tú správnu veľkosť vo vhodnom materiáli. Nemusíte sa báť, trafiť sa psíkovi do ideálnej veľkosti je pomerne jednoduché. Každý výrobca totiž pri jednotlivých kúskoch oblečenia uvádza ideálne miery psíka. Stačí vám odmerať dĺžku jeho chrbta od kohútika až po koreň chvosta, a výsledné číslo porovnať s tabuľkami od výrobcu. Pre ešte detailnejšie miery môžete zmerať aj obvod pása alebo obvod hrudníka psa. Tento krok je nevyhnutný u obéznejších alebo naopak príliš chudých jedincoch.
Rada na záver: Materiál oblečenia vyberajte podľa počasia
Oblečenie pre psíka by ste vždy mali vyberať podľa počasia a vonkajšej teploty. Počas slnečných a suchých dní môžete vášmu štvornohému priateľovi obliecť aj svetrík či mikinu. Takéto textilné oblečenie je však vhodné len do suchého počasia. V daždivých dňoch by mohlo nasať vlhkosť a psíka by viac chladilo, ako hrialo. V takýchto prípadoch radšej siahnite po nepremokavých bundičkách.