Starostlivosť o vtákov, Zdravie vtákov

Krmivo pre žaka – čo všetko potrebuje váš hovoriaci kamarát?

krmivo pre žaka

Papagáj sivý, u nás prezývaný žako, je jedným z najčastejšie vyhľadávaných papagájov do domu či bytu. Populárny je predovšetkým preto, že sa vie naučiť rozprávať a napodobňovať hlasy. To u žiadneho iného zvieratka nenájdete. Okrem toho je žako tiež veľmi inteligentný, učenlivý a spoločenský tvor. Obľúbi si vás a bude vám milým spoločníkom. Pokiaľ sa rozhodujete, že si hovoriaceho kamaráta zaobstaráte, mali by ste vedieť, čím ho kŕmiť. Aby sme vám prípravu na jeho príchod uľahčili, zozbierali sme pre vás pár základných informácií.

Čím kŕmiť žaka?

Tak ako všetky živé tvory, aj žako potrebuje pre svoje zdravie a spokojnosť pestrú a vyváženú stravu. Okrem zrniva a orechov je dôležité, aby konzumoval dostatok ovocia a zeleniny. Kombinovať môžete napríklad krmivo, naklíčené zrnivo a doplnkové krmivá. Správnou kombináciou zabezpečíte, že žako bude mať dostatok:

  • vitamínov,
  • minerálov,
  • aminokyselín,
  • vlákniny.
krmivo pre papagája sivého

Krmivá pre papagája žaka

Dnes už nájdete špeciálne namiešané krmivá, ktoré obsahujú vyváženú zmes všetkého, čo váš papagáj potrebuje. Mnohé sú vyvíjané za pomoci odborníkov z oblasti chovu papagájov a zverolekárov. Krmivá pomáhajú zachovať nie len zdravé trávenie a vylučovanie, ale aj zdravotnú kondíciu papagája.

Jednou z obľúbených značiek krmiva pre papagáje žako je napríklad Versele-Laga a ich krmivo Prestige pre africké veľké papagáje. Obsahuje totiž špeciálnu zmes semien a vyvážené zloženie, ktoré je prispôsobené výživovým požiadavkám veľkých afrických papagájov.

Doplnkové krmivo pre veľké papagáje

Pokiaľ máte pocit, že strava vášho opereného kamoša nie je dostatočne pestrá, prípadne, že mu niečo chýba, môžete siahnuť po takzvanom doplnkovom krmive. Zvyčajne má zloženie na podporu srdca, obehovej sústavy, imunitného systému a trávenia. Papagáje žako obľubujú tiež oriešky a semiačka, tie im môžete podávať ako súčasť krmiva alebo ako odmenu či maškrtu.

Aké ďalšie doplnky nesmú chýbať vášmu hovoriacemu papagájovi sivému?

Medzi ďalšie doplnky, ktoré by ste nemali vynechať, patria určite vtáčí piesok a vtáčí grit. Oboje zaraďujeme do skupiny minerálnych krmív, ktoré majú za úlohu doplniť vtáčikovi potrebné minerály. Tie sú dôležité nie len pre stavbu kostí, perie a zobák, ale aj pre podporu látkovej výmeny. Najčastejšie obsahujú drvené mušle, lastúry, vápenec a iné zdroje minerálov.

Ďalším zdrojom vápnika a súčasne pomôckou na obrusovanie zobáka je sépiová kosť, ktorú môžete dostať kúpiť s úchytom. Pomocou neho pripevníte kosť na klietku a žako ju bude mať neustále k dispozícii.

Potrebuje váš papagáj viac vitamínu C a A? Pomôcť doplniť potrebnú dávku mu môžete aj podávaním želé pohárikov, ktoré majú rôzne ovocné príchute. Žako si teda zamaškrtí a súčasne doplní vitamíny.

Ktoré potraviny žakovi rozhodne nedávať?

Tak, ako sú niektoré potraviny pre zdravie žaka potrebné a prospešné, existujú aj také, ktoré mu môžu ublížiť. Patria sem napríklad:

  • káva, čaj– kofeín narúša činnosť srdca, môže vyvolať arytmiu až zástavu.
  • alkohol – vplýva negatívne na správanie papagája a môže byť príčinou depresií.
  • mlieko– môže spôsobovať papagájom hnačky, pretože nie sú schopné tvoriť enzým laktázu, ktorého úlohou je štiepiť mliečny cukor.
  • zelené časti paradajok a paradajkové listy  – nedozreté paradajky a paradajkové listy sú pre papagáje toxické.
  • rebarbora– hoci sú stonky rebarbory pre papagáje neškodné, jej listy sú pre exotické vtáky jedovaté.
  • avokádo – podľa niektorých zdrojov je toxické celé avokádo, podľa iných len jeho šupka. Môže však spôsobiť krvácanie v oblasti hrudného koša a srdcovú úzkosť, preto je vhodné túto potravinu z jedálnička papagája úplne vylúčiť.

Medzi ďalšie potraviny, ktoré by ste určite mali z jedálnička papagája vynechať, patria aj sušená fazuľa a sója, cibuľa, cesnak, huby, jadierka z jablka a čokoláda.

Veľmi dôležité je, aby mal papagáj vždy dostatok čistej vody. Ideálne je umiestniť misku ďalej od krmítka, prípadne použiť miesto misky napájačku. Vodu by ste mu mali tiež pravidelne meniť za čerstvú.

Ako často kŕmiť papagája žaka a koľko krmiva mu dávať?

U mnohých chovateľov je osvedčené takzvané dvojfázové kŕmenie. V princípe ide o to, že ráno podávajú papagájovi len ovocie a zeleninu a poobede zas kŕmnu zmes zo zrnín. Nezabudnite, že všetky zvyšky ovocia a zeleniny, ktoré žako neskonzumoval, je treba z klietky odstrániť. Zabránite tak kvaseniu, hnitiu a šíreniu baktérií, ktoré môžu ohroziť jeho zdravie.

Čo sa týka množstva krmiva, platí pravidlo 5% – papagáj by počas dňa nemal skonzumovať viac potravy, než je 5% jeho vlastnej váhy. Môže sa vám to na prvý pohľad zdať málo, avšak keby ste mu dávali väčšie množstvá, môžete ho prekŕmiť a spôsobiť mu tým zdravotné ťažkosti.

krmenie papagaja žako

Zvažujete nový operený prírastok do rodiny?

Pozrite si našu ponuku produktov pre vtáčiky a pripravte vášmu novému kamošovi pohodlný domov so všetkým, čo potrebuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *