Stáva sa s príchodom teplých letných mesiacov z vášho psíka Casanova? Uteká z dvora, potuluje sa po okolí a hľadá fenky? Možno by ste mali zvážiť jeho kastráciu. Môže sa totiž veľmi ľahko stať, že vám o pár týždňov príde klopať sused z opačnej strany ulice a oznámi vám, že z vášho chlpáča sa stal otec. Zozbierali sme pre vás niekoľko základných informácií o kastrácii psíkov, jej výhodách i nevýhodách. Čítajte ďalej a zistite, kedy je kastrácia pre vášho huňatého záletníka vhodným riešením.
Kastrácia psa – čo to vlastne je a ako prebieha?
Kastrácia je lekársky zákrok, ktorý psíkovi bráni v rozmnožovaní. Vykonáva sa pod úplnou anestéziou, pričom psovi lekár chirurgicky odstráni semenníky. Kastrácia však vplýva nie len na schopnosť psíka rozmnožovať sa, ale aj na jeho hormonálnu rovnováhu. V semenníkoch sa totiž tvorí pohlavný hormón zvaný testosterón. Keďže zákrok znemožní tvorbu testosterónu, zviera stráca pudovú potrebu sa páriť, je pokojnejšie a prítulnejšie.
Aké má kastrácia psa výhody?
Predtým, ako sa rozhodnete dať vášho štvornohého kamaráta kastrovať, mali by ste v prvom rade zvážiť všetky pre a proti zákroku. Väčšina majiteľov sa pre kastráciu rozhodne z toho dôvodu, že keď sa psíkovi „začnú zapaľovať lýtka“, zvykne utekať z domu, značkovať miesta a predmety, môže byť agresívny voči iným psom a vyhľadávať samičky. Výhody kastrácie psa sú:
Po kastrácii sa psík zvykne ukľudniť, nakoľko mu zaniká pudová potreba páriť sa.
Zmierni sa jeho vrodená agresivita voči ostatným psíkom, ktorých ten váš berie ako sokov v láske.
Keďže sa však nebude mať potrebu páriť, nebudú ho zaujímať cudzí psíkovia ani hárajúce sa sučky.
Skončia sa teda potulky a návštevy po cudzích dvoroch.
Ruja u psa samca – je ruja len záležitosťou feniek alebo aj psíkov?
Určite ste už niekoho počuli povedať, že ten či onen má ruju. Veľmi často sa táto fráza používa na popísanie správania samčekov. Pravda je však trošku iná. Hlavnými hviezdami ruje sú samičky. Prečo? Pretože tie sa hárajú – sú teda pripravené sa rozmnožovať a priviesť na svet potomkov. Háranie označuje plodnú časť cyklu fenky. Dochádza pri ňom k hormonálnym aj telesným zmenám, fenka vylučuje látky, ktoré psom „voňajú“ a značkuje „územie“ močom, aby k sebe prilákala nápadníkov. A práve kvôli tomu psí chlapi nevedia kam skôr skočiť.
Má kastrácia psa nejaké nevýhody?
Tak ako všetky operácie, aj kastrácia so sebou prináša určité riziká a nevýhody. Ide o zákrok, ktorý sa vykonáva pod úplnou anestéziou, a s tým sú spojené tiež určité zdravotné riziká (predovšetkým u starších psíkov). Druhým faktorom sú hormonálne zmeny v tele psa. Hormóny majú totiž dosah na fyzickú i psychickú stránku zdravia zvieraťa. Je teda dôležité, aby ste zákrok vopred prekonzultovali s veterinárom.
Zvyčajne sa kastrácia samcov psov vykonáva pred začatím puberty, teda zhruba v siedmom až desiatom mesiaci života. U väčších plemien však prichádza puberta trošku neskôr. Vhodný čas na kastráciu vám upresní zverolekár.
Obezita u kastrovaného psa
Jedným z následkov kastrácie môže byť obezita. Kastrované psíky potrebujú menej kalórií, čiže aj menej jedla. Najlepšou alternatívou sú špeciálne upravené krmivá pre kastrované psy. Tie obsahujú presne také zložky, ktoré zviera potrebuje. Zmeniť by ste mali aj dávkovanie krmiva.
Odporúča sa tiež zvýšiť pohybovú aktivitu kastrovaného psíka. Brávajte ho na dlhšie prechádzky, nechajte ho poriadne vyšantiť a uvidíte, že si s pokastračnou obezitou hravo poradíte.
Zhoršenie kvality srsti
V niektorých prípadoch sa psíkom po kastrácii zmení stav srsti. Platí to predovšetkým pre dlhosrsté plemená. Srsť pôsobí strapato a neučesateľne, je jemná a pripomína srsť u šteniatok. Je to spôsobené tým, že podsada zhustne a začne prerastať lesklú vonkajšiu srsť. Tento stav však nemusí nastať u každého psíka. Zdravotne by zmena srsti nemala zvieraťu nijako uškodiť, len starostlivosť o hrivu vášho štvornohého priateľa bude trošku náročnejšia.
Ako dlho sa zotavuje pes po kastrácii?
Po zákroku by sa mal psík vyhýbať väčšej námahe, a to minimálne po dobu 10 až 14 dní, kým sa neodstránia stehy. Dajte si pauzu od dlhých vychádzok či výletov a psíkovi zabráňte chodiť po schodoch a skákať z vyšších miest (napríklad z kufra auta alebo sedačky). Počas tohto obdobia by ste psíka nemali kúpať. Poraďte sa s veterinárom, ten vám na základe stavu zvieraťa odporučí, kedy môžete nabehnúť na zvyčajnú rutinu venčenia i kúpania.
Koľko stojí kastrácia psa?
Cena kastrácie sa zvyčajne odvíja od viacerých faktorov, predovšetkým od plemena, veľkosti a váhy psíka, ale tiež od konkrétneho veterinára či veterinárneho pracoviska. Najlepšie urobíte, ak sa budete informovať priamo u veterinára. Kastrácia psích samcov sa môže pohybovať v rozpätí od 90 do 200 €.
Stále váhate, či dať vášho štvornohého miláčika kastrovať?
Mnohí majitelia si myslia, že kastrácia psíkovi zhorší kvalitu života. Preto sa radšej rozhodnú v obdobiach ruje zviera držať doma v koterci, nechodia s ním na prechádzky a vyhýbajú sa ostatným psíkom.
Je však dôležité si uvedomiť, že kastráciou sa u psíka menia jeho potreby. Nekastrovaný psík, ktorý nie je pripustený k sučke, sa v podstate môže trápiť viac než psík, ktorý potrebu páriť sa vôbec nepociťuje. Nebudete ho musieť „držať na krátko“, pretože ho hárajúce sa sučky nebudú zaujímať. Zmení sa tiež jeho správanie. Ukľudní sa, bude pokojnejší a prítulnejší.