Mačka domáca pochádza z mačky divej. Je teda veľmi podobná tomuto druhu, ktorý cez deň oddychuje a v noci sa vydáva na lov. Tak ako všetky mačky, aj mačka domáca je mäsožravec. Vo svojej potrave potrebuje veľa živočíšnych proteínov. Aj keď niektoré mačičky ešte rady využijú svoj inštinkt a občas si na záhrade počkajú na nejakú tú myšku, mnoho z nich sa už pri hľadaní potravy spolieha na nás – ľudí. Poradíme vám preto, aké krmivo svojej štvornohej priateľke vybrať a načo si dať pozor, aby jej v jedálničku nechýbali žiadne živiny.
Ako vybrať jedlo pre mačky?
Mačky aj kocúry majú na stravu jedinečné a špeciálne požiadavky. Pokiaľ nedávate mačke granule, konzervy či inú potravu špeciálne určenú pre ňu, môže byť veľmi ťažké poskytnúť jej dobre vyváženú stravu len s tým, čo narýchlo nájdete či pripravíte sami doma. Naše prastaré mamy mačkám do misiek lievali mliečko, do neho nalámali rožok alebo im hodili ostatky z obeda. Dnes už však vieme, že to nie je absolútne vhodný ani správny spôsob kŕmenia mačiek.
Z nášho pohľadu radíme vybrať si niektoré z kompletných krmív pre mačky. Prečo ich označujeme ako „kompletné krmivá“? Odpoveď je jednoduchá: Mačkám a kocúrom poskytnú kompletný jedálniček. Obsahujú ideálne zloženie s vhodným podielom živín a spĺňajú všetky nutričné potreby mačiek. Vašej mačičke tak nebude nič chýbať. Na výber máte rôzne granuly, kapsičky, konzervy, paštéty a iné formy, ktoré mačky naozaj milujú.
Mokré vs suché krmivo pre mačky: Ktoré je lepšie?
Medzi mokré krmivo zaraďujeme kapsičky, konzervy – prakticky všetko, čo má nejakú šťavičku, krémovú konzistenciu a podobne. Medzi suché krmivo zase zaraďujeme granule alebo pamlsky. Pamlsky ale nepatria medzi kompletné krmivo, mali by tvoriť len akúsi formu odmeny.
Základný rozdiel medzi suchým a mokrým krmivom je, samozrejme, v konzistencii. Existujú však aj ďalšie:
- Mokré krmivo má spravidla viac kalórií ako suché. Je preto potrebné presne dodržiavať dávkovanie.
- Suché krmivo sa jednoduchšie skladuje. Otvorené mokré krmivo je potrebné skladovať dobre uzavreté a v chlade (ideálne v chladničke), aby sa doň nedostal vzduch, vlhkosť či hmyz. Inak by sa mohlo pokaziť a spôsobiť mačičke ťažkosti.
- Suché krmivo môže ostať stáť v miske aj niekoľko hodín, no mokré krmivo by mala mačka mala zožrať hneď, ako jej ho podáte. Inak hrozí už vyššie spomenuté – hmyz, vlhkosť či teplo, ktoré krmivo môžu veľmi rýchlo kontaminovať a spôsobiť mačičke zdravotné ťažkosti.
- K suchému krmivu by mali mačky dostávať veľa čistej vody. Mokré krmivo je zase bohaté na vodu, a tak chráni mačku pred dehydratáciou.
- Pri konzumácii suchého krmiva si mačička jemne „trénuje“ aj svoje zúbky.
- Pri konzumácii mokrého krmiva si mačička zase perfektne pochutí.
Ktorým krmivom teda kŕmiť? Výber je na vás. Z našich skúseností je dobré krmivo kombinovať. Kŕmenie len suchým krmivom totiž môže byť pre mačku pomerne fádne. Naopak kŕmenie len mokrým krmivom môže byť nepriaznivé pre zdravie jej zubov a ústnej dutiny.
Ak sa rozhodnete kŕmiť kombináciou týchto dvoch typov jedál, veľmi dobre si odvážte ich množstvo a odmerajte si presnú dennú dávku, aby mačka dostala dostatočný príjem krmiva – ani veľa ani málo.
Aké množstvo potravy mačky potrebujú?
Množstvo jedla, ktoré vaša mačička potrebuje, závisí od jej hmotnosti, veľkosti a veku. Veľký pozor treba dať na prekrmovanie. Niektoré zdroje totiž uvádzajú, že až 35 % mačiek trpí obezitou. Choroba obezity ale nie je len estetickým problémom. Má vysoký vplyv na zdravie a kvalitu života. Môže byť rizikovým faktorom rozvoja mačacej cukrovky, problémov s kĺbami a podobne.
Vždy preto dodržiavajte dávkovanie určené výrobcom konkrétneho krmiva. Zväčša je napísané na zadnej strane daných granúl či kapsičiek. Ak máte pochybnosti, vyžiadajte si radu od veterinára o presnom množstve potravy, aby ste problému s obezitou predišli.
Čím kŕmiť mačiatko?
Obdobie rastu je v živote mačky najdôležitejšie, pretože práve vtedy potrebuje kvalitnú a vyváženú stravu na správny vývin a vývoj organizmu. Strava by preto mala pozostávať hlavne z prémiovej potravy, v ktorej sú obsiahnuté všetky živiny. Vyhnite sa kŕmeniu surovým mäsom, kým mačiatko nedosiahne najmenej 20 týždňov. Imunitný systém mačiatok totiž nie je dostatočne silný na potenciálne patogény.
V „mačiatkovskom období“ je vhodné zahrnúť do stravy aj vlhké krmivo, mokré konzervy alebo varené mäso. Potvrdilo sa, že vlhké jedlo pomáha podporovať zdravie močových ciest. Mačiatka by ste ideálne mali kŕmiť 4x denne.
Chutné jedlo pre mačiatka aj v našom eshope
Aby ste mali výber mačiatkovskej stravy o niečo jednoduchší, vybrali sme pre vás niektoré krmivá, ktoré majú perfektné zloženie a mačiatkam naozaj chutia.
Kapsičky pre mačiatka od Royal Canin
Optimálny nutričný profil poskytnú mačiatkam aj veľmi obľúbené granulky a kapsičky od Royal Canin. Granule majú menšiu veľkosť ako štandardne, aby ich mačiatka ľahšie rozhrýzli.
Prémiové krmivo pre dospelé mačky
Podobne ako u mačiatok, aj u dospelých mačiek sú základom stravy kvalitné suroviny obsiahnuté v krmivách. Pre istotu si vždy pri nákupe skontrolujte štítok na obale, či je konkrétna potrava určená pre vek vašej mačičky. Dospelé mačky vo všeobecnosti preferujú viac menších jedál počas dňa, preto im ponúknite jedlo aspoň 3 – 4 krát za deň.
Čo sa týka samotného krmiva, už sme to v článku spomenuli – výber je len na vás. Na trhu je množstvo značiek a výrobcov, ktoré v dobrej cene poskytujú kvalitné krmivo. Napríklad my na náš eshop vyberáme len kvalitné prémiové krmivá, u ktorých máme istotu, že mačičke poskytnú to najlepšie. Teraz vám ukážeme výber krmív podľa konkrétneho typu.
Chutné pamlsky pre mačky
Pamlsky pre mačky sú skvelým spôsobom, ako mačičku odmeniť alebo potešiť. Netreba ale zabúdať nato, že nie sú kompletným ani vyváženým zdrojom výživy. Pravidlom pri týchto mačacích pochúťkach je, aby neprekročili 10 – 15 % denného kalorického príjmu mačky. Na každom kvalitnejšom obale pamlsku nájdete maximálnu dennú dávku, ktorá by sa nemala prekročiť.
Krmivo pre mačky seniorky
Je dobré si uvedomiť, že staršie mačky môžu mať zdravotné problémy, ktoré často ovplyvňuje i strava. V tomto prípade sa odporúča konzultácia s veterinárom. Seniorná mačka, taktiež ako dospelá, má radšej menšiu dávku jedla viackrát za deň. Jedlo jej dávkujte 3 – 4x za deň.
Staršie mačky majú pritom iné nutričné potreby ako mladšie. Starnúcej mačičke či kocúrovi by ste mali pozmeniť stravu, aby ste naplnili všetky jej nutričné potreby. Niektorým starnúcim mačkám sa môže zhoršovať čuch a chuť, čo vedie k celkovému poklesu chuti do jedla. V tomto prípade dochádza k nižšiemu príjmu potravy.
Tieto jedlá môžu byť pre mačky toxické
Mačky sú prirodzene zvedavé zvieratá. Môže sa teda stať, že vám priamo zo stola uchmatnú kúsok jedla. Niektoré potraviny určené ľudom môžu mačkám spôsobiť problémy. Prečítajte si zoznam, na ktoré potraviny si obzvlášť dávať pozor:
- mliečne výrobky: kravské mlieko, syry a jogurty. Mačka totiž neprodukuje enzým, ktorý štiepi laktózu a môže jej spôsobiť vracanie,
- čokoláda: horká čokoláda je obzvlášť toxická,
- oriešky: hlavne makadamové orechy a vlašské orechy,
- hrozno, sušené hrozienka,
- káva, čaj a všetko s obsahom kofeínu,
- cesnak, cibuľa, pažítka, pór, šalotka a cibuľa,
- xylitol – brezový cukor: zvyčajne sa nachádza v sladkostiach a v niektorých arašidových maslách,
- kokosové mlieko,
- semená, avokádo,
- surové cesto.
Môžu sa mačky kŕmiť surovým mäsom?
Už sme spomenuli, že mačky patria k mäsožravcom. Zo surovej stravy mačky získavajú dostatok vitamínov, minerálov, bielkovín a iných látok potrebných na správne fungovanie ich organizmu. V divokej prírode ale mačky neprijímajú len svalovinu, preto je potrebné ponúknuť im aj vnútornosti ako je srdce, pečeň či pľúca, ktoré sú taktiež vysokým zdrojom vápnika a vlákniny. Surové mäso by sa mačkám malo podávať vždy len po dôkladnom premrazení, a to aspoň pri teplote -20°C. Z dôvodu vysokého množstva tukov, ktoré sa ťažko trávia, sa neodporúča ako potrava bravčové mäso.
Pri kŕmení surovým mäsom musíte byť na pozore. Mäso môže byť nositeľom ochorenia alebo v sebe môže mať neodstránené parazity. Žalúdočné šťavy mačiek dokážu zničiť mnohé nebezpečenstvá, avšak u mladých a starších mačiek a kocúrov hrozí vysoké riziko nakazenia sa z takejto potravy.