Psy, Starostlivosť o psa

Granule pre šteňatá veľkých plemien – aby z malého šteniatka vyrástol silný a veľký pes

Vybrať správne granule pre šteniatko je veľmi dôležité. Predovšetkým v prvých mesiacoch, kedy sa vyvíja, spevňujú sa mu kosti a buduje imunitný systém je zásadné, aby v potrave dostalo dostatok živín. Prednedávnom sme si v jednom z našich článkov vysvetlili, že je pri výbere granúl potrebné zvoliť vždy krmivo určené pre šteňatá a nedávať im granule pre dospelé psy. Dnes si povieme niečo o tom, prečo treba rozlišovať, či máte doma malé alebo veľké plemeno psíka, a ako prispôsobiť kŕmenie tak, aby váš chlpatý kamoš vyrástol v silného a zdravého psa.

Šteniatka veľkých plemien psov a ich rast

Vedeli ste, že nie všetky šteniatka rastú a dospievajú rovnako? Rozdiel v tempe rastu a veľkosti je medzi malými a veľkými plemenami značný – malé plemená narastú na zhruba 20-násobok svojej pôrodnej hmotnosti, zatiaľ čo veľké plemená dosiahnu až 100-násobok svojej pôrodnej hmotnosti, trvá im to však dlhšie.

Šteňatá menších plemien môžu dosiahnuť svoju dospelú hmotnosť už vo veku 8 až 10 mesiacov. Šteňatá väčších plemien dospievajú až okolo 18. mesiaca a niektoré ešte neskôr. Môžete u nich pozorovať takzvané obdobie rýchleho rastu, kedy máte pocit, že sa šteniatko mení a rastie „zo dňa na deň“. V tomto období je dôležité, aby ste psíkovi dodávali kvalitnú a vyváženú stravu s dostatkom vitamínov a živín.

granule pre šteňatá veľkých plemien

Čo by malo obsahovať krmivo pre šteňatá veľkých plemien?

Pokiaľ vyberieme kvalitné granule, nie je potrebné psíkovi podávať žiadne iné doplnky či vitamíny. Takýto typ krmiva sa nazýva kompletné krmivo. Čo by teda mali obsahovať granule pre šteňatá väčších psov?

Bielkoviny

Najdôležitejšou zložkou psej potravy sú bielkoviny. Sú veľmi dôležité pre vývoj kostry a kĺbov, vplývať však môžu aj na trávenie či funkciu iných orgánov. Obsah bielkovín v granulách sa zvyčajne pohybuje v rozpätí 25 – 30%. Pri výbere krmiva pre šteniatko je dôležité predovšetkým to, či sú bielkoviny v granulách kvalitné – teda z akého zdroja pochádzajú.

Tuky

Granulky pre šteňatá mávajú často väčší obsah tuku, než tie pre dospelých psov. Optimálny obsah tukov je dôležitý napríklad pre správne vstrebávanie vitamínov, ktoré sú rozpustné v tuku (vitamín D, E).

granule pre šteňatá veľkých plemien

Granule by mali tiež obsahovať vyvážený pomer vápnika a fosforu. Vápnik je dôležitý pre správnu tvorbu kostí, dajte však pozor, aby ste ho psíkovi nedávali v krmive príliš veľa – mohol by šteniatku spôsobiť osteochondrózu.

Ďalej by v krmive mali mať zastúpenie aj:

  • omega-3 a 6 nenasýtené mastné kyseliny,
  • vláknina,
  • vitamíny A, C, D, E, K,
  • zinok,
  • železo,
  • chondrotitin sulfát.

Obľúbené granule pre šteniatka veľkých plemien psov

Na čo dať pri kŕmení pozor?

Ako sme už vyššie spomenuli, u šteniatok veľkých plemien dochádza k tzv. rýchlemu rastu. Toto obdobie začína zhruba v 3. mesiaci života šteniatka. Mnoho majiteľov zvykne svojim havkáčom navyšovať dávku granúl – musia predsa viac papať, keď tak rýchlo rastú. Avšak opak je pravdou. Pokiaľ budete psíka prekrmovať, môžete mu len uškodiť.

Veľký prísun energie môže totiž ešte viac zvýšiť rýchlosť rastu a spôsobiť, že sa veľkosť psíka bude vyvíjať neúmerne s jeho kostrou. Kosti nestihnú spevnieť, môže dôjsť k deformácii a následnej bolesti končatín. Prekrmovaním môže tiež dôjsť k nárastu hmotnosti šteniatka a záťaži pohybového aparátu.

Ako správne dávkovať krmivo?

Musíme myslieť na to, že žalúdok šteniatok je menší, než u dospelých psov. Dennú dávku granúl by ste teda mali rozdeliť na minimálne 3 až 4 jedlá denne. Vďaka tomu si psík udrží energiu počas dlhšieho časového obdobia. Dávkovanie by ste tiež mali prispôsobiť aktivite šteniatka – menej aktívni psíkovia by pri veľkých dávkach krmiva mohli trpieť nadváhou. Ako sme už spomenuli, tento problém sa týka predovšetkým väčších plemien, keďže majitelia majú často pocit, že väčšie šteniatko potrebuje viac granúl.

Ak plánujete prejsť z jednej značky krmiva na inú, mali by ste na to ísť postupne. Prudká zmena by mohla spôsobiť tráviace ťažkosti, ako napríklad hnačky či zvracanie. Odporúča sa trošku nového krmiva primiešavať k pôvodnému, aby si tráviaci systém psíka zvykol. Postupne môžete množstvo primiešaného nového krmiva zvyšovať, až ním úplne nahradíte to staré.

Nakŕmený chlpáč, spokojný chlpáč

Pozrite si našu ponuku krmív pre malých aj veľkých psíkov a doprajte vášmu štvornohému kamošovi len to najlepšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *