„Môj pes nie je tučný, má len hrubú srsť.“ Možno ste sa už niekedy dostali do situácie, že ste podobnou vetou museli „obhajovať“ váhu vášho domáceho miláčika. Veď žiadny majiteľ psa predsa nechce, aby jeho zvieraťu niekto hovoril, že je tučné, má nadváhu a podobne.
Pokiaľ však má váš chlpáč nejaké to kilo navyše, mali by ste si zložiť ružové okuliare a zamyslieť sa nad tým, či ste mu naozaj nedávali viac krmiva ako je potrebné, alebo či by nepotreboval o niečo viac pohybu. Napokon, určite chcete, aby bol psík zdravý, spokojný a bol vaším verným spoločníkom dlhé roky. V našom článku sa dozviete viac o tom, kedy by mal psík držať diétu a ako taká diéta pre psa vyzerá. Čítajte ďalej a pomôžte vášmu chlpáčovi zostať zdravým.
Koľko by mal vážiť pes?
Podobne ako u ľudí, aj u psov definujeme určitú optimálnu váhu, ktorú by mal mať na základe určitých faktorov. Tieto faktory sa u psíkov líšia, a preto nie je možné určiť presnú hmotnosť platnú pre všetky psy všeobecne. Hmotnosť psa sa totiž líši na základe veku, plemena, pohlavia, rozmerov a v niektorých prípadoch aj v závislosti od jeho zdravotného stavu. To, koľko by mal vás psík vážiť, vám vie presne povedať veterinár po zohľadnení všetkých spomenutých faktorov.
Ak je hmotnosť vášho psa vyššia zhruba o 15% než je jeho optimálna váha, trpí nadváhou. V prípade, že je hmotnosť vyššia o 30%, hovoríme už o obezite u psa. Pokiaľ sa to týka aj vášho štvornohého priateľa, mali by ste problém s váhou brať seriózne a začať ho čo najskôr riešiť. Obézne psíky sa totiž dožívajú zhruba o dva roky menej než psíky s optimálnou váhou. Okrem toho je nadmerná hmotnosť jedným z najčastejších spúšťačov rôznych zdravotných ťažkostí a závažných ochorení.
Je váš pes obézny? Čo spôsobuje u psíkov nárast hmotnosti?
Je dôležité uvedomiť si, že váš psík sa nestane obéznym len tak sám od seba. Za nárastom váhy sa vždy skrýva nejaký dôvod – môže ísť o prekrmovanie, nevhodné krmivo, následok kastrácie, príznak ochorenia a podobne.
Nárast váhy psa po kastrácii
Veľa majiteľov používa nárast hmotnosti psíka v dôsledku kastrácie ako výhovorku. Faktom je, že po kastrácii sa psí metabolizmus spomalí zhruba o 25% a poklesne aj aktivita psíka, nakoľko už nemá potrebu behať kade-tade a naháňať psie dámy. Priberanie po zákroku je však menežovateľné pomocou úpravy jedálnička či zmeny krmiva. Aj z tohto dôvodu by ste sa mali s veterinárom poradiť o tom, aké zmeny je potrebné v stravovaní psa po kastrácii zaviesť.
Nadváha spôsobená prekrmovaním a maškrtami
Zrejme vám nemusíme popisovať, ako pohľad veľkých krásnych psích očí dokáže človeka obmäkčiť. Upreným pohľadom prosia, aby ste sa s nimi podelili o jedlo, ktoré práve jete, alebo im dali pamlsok či nejakú maškrtu. A ruku na srdce, zrejme len málokto je vždy schopný odolať a neurobiť psíkovi po vôli.
Samozrejme, maškrta raz za čas psovi nijako neublíži. Problém nastane až vtedy, keď mu pamlsky podávate veľmi často. Obsahujú totiž často veľa tuku, čo štíhlej línii a zdraviu psa neprospeje. V rámci kŕmnej dávky ide o “niečo navyše”. No keď je toho “navyše” priveľa a psík to nevykompenzuje pohybom, samozrejme začne priberať.
Nadváha ako príznak ochorenia a zdravotných komplikácií
Obezita u psa môže súvisieť aj s ochorením či vážnejšou zdravotnou komplikáciou. Platí to predovšetkým vtedy, ak psík prudko priberie v krátkom čase. V takomto prípade neváhajte a informujte o tom veterinára. Ten psíka prezrie, urobí mu vyšetrenia a odporučí liečbu, úpravu stravy alebo iné opatrenia.
Ako na chudnutie psa a kedy je diéta nevyhnutná?
Chudnutie u psa sa v zásade veľmi nelíši od toho, ako sa nadbytočných kíl zbavíme my, ľudia. Celý proces je postavený na tom, aby psík nemal vyšší kalorický príjem, než je jeho výdaj. To dosiahnete diétou, respektíve úpravou stravy alebo zmenou krmiva, no a samozrejme zvýšeným pohybom. Berte ho pravidelne na dlhšie prechádzky, aby sa poriadne vybehal a vyšantil.
Ako vyzerá diéta u psa?
Pri výbere krmiva a stanovovaní kŕmnej dávky je nevyhnutné zohľadniť veľkosť psíka, jeho vek, plemeno a podobne. Ako sme už spomenuli, krmivo by ste mali podávať v presných dávkach 1 až 2x denne (u dospelých psov). U psíkov s nadváhou sa odporúča diéta spočívajúca primárne v postupnej výmene bežného krmiva za diétne. Má špeciálne zloženie so zníženým množstvom tuku a zvýšeným množstvom prospešných bielkovín a vlákniny.
Granule pre psov na chudnutie
Granule na chudnutie sú skvelou súčasťou psej diéty, nakoľko umožňujú psíkovi prijímať menšie množstvo kalórií bez toho, aby ste museli enormne znižovať dávky krmiva. Kvalitné granule navyše obsahujú vyvážené množstvo kvalitných a ľahko stráviteľných surovín a živín, čím podporujú nielen chudnutie psíka, ale aj jeho zdravie, imunitu a spokojnosť.
Ďalšie krmivá vhodné na diétu pre psa:
Protihltacia miska spomalí konzumáciu krmiva u psíka
Mnohé psíky konzumujú krmivo veľmi rýchlo a doslova ho hltajú. Dáte mu krmivo do misky a máte pocit, že ste nestihli ani len žmurknúť a miska je čistá. Hltavé jedenie však nie je dobré. Psík pri ňom prehltne príliš veľa vzduchu, ktorý potom ovplyvňuje trávenie a spôsobuje nadmerné grganie či vetry.
Okrem toho to spôsobí, že pes do seba „hodí“ potravu veľmi rýchlo a nárazovo zaplní žalúdok. Na tento problém vyskúšajte protihltaciu misku. Existuje viac druhov, no všetky majú na dne rôzne výbežky a prekážky. Vďaka nim pes konzumuje potravu pomalšie, v pokoji a nehltá.