Po chladných zimných mesiacoch tu máme opäť jar. Slniečko začína hriať, vonku sa otepľuje a nás to aj s našimi štvornohými priateľmi ťahá von. Nesmieme však zabúdať na to, že spolu s jarou prichádzajú aj kliešte. Aby sme pred nimi psíkov ochránili, mali by sme podniknúť preventívne kroky.
Dnes už existuje viacero typov prípravkov na prevenciu proti kliešťom u psov. Tie sa líšia nie len typom aplikácie, ale aj dĺžkou účinku. Pozrite sa, aké výhody majú jednotlivé antiparazitiká a nájdite spolu s nami to ideálne aj pre vášho psíka.
Ultrazvukové repelenty pre psov
Ultrazvukové repelenty patria medzi čoraz populárnejšie a používanejšie prípravky proti kliešťom. Ide o malé zariadenie, ktoré vyzerá ako prívesok na obojok. Vysiela však ultrazvukové impulzy, ktoré odpudzujú hmyz.
Je to ekologické a netoxické riešenie – nedochádza pri ňom k vylučovaniu chemických látok ani zápachu. Ultrazvukové repelenty majú vysokú účinnosť. Niektoré zariadenia, ako napríklad repelenty Tickless Pet, preukázali až 94% ochranu pred kliešťami a blchami.
Ultrazvukové impulzy teda nijako neohrozia ani vás, ani vášho psíka. Zariadenie je vyvinuté tak, aby paralyzovalo kliešte a blchy, a tým zabránilo ich prisatiu na zviera. Medzi ďalšie výhody ultrazvukových repelentov patrí:
- jednoduché používanie,
- dosah približne 1,5 m,
- jeho bezpečné použitie aj pre šteniatka, staršie alebo choré psy, ale aj pre gravidné fenky,
- vysoká účinnosť,
- celosezónna ochrana,
- ochrana psíka počas 6 až 12 mesiacov.
Obojky proti kliešťom pre psov
Ďalším zo spôsobov, ako psíkovi poskytnúť dlhodobú ochranu pred kliešťami, je zaobstarať mu antiparazitný obojok. Účinok obojka proti kliešťom je zhruba 4 až 6 mesiacov. Každý výrobca uvádza iný údaj. Antiparazitné obojky fungujú na princípe postupného uvoľňovania účinných látok. Azda najčastejšie používanou účinnou látkou v týchto obojkoch je deltamethrin.
Deltamethrin má na hmyz repelentné (odpudzujúce) až usmrcujúce účinky. Parazitom najprv spôsobí zmätenosť a poruchu koordinácie, následne ochrnutie až smrť. Obojky proti kliešťom kúpite aj vo vodeodolnom prevedení, ktoré môže byť skvelou voľbou pre veľmi aktívne psíky.
Na trhu nájdete viacero typov antiparazitných obojkov. Primárne vyberajte podľa veľkosti psíka. Následne sa môžete rozhodnúť medzi klasickými obojkami a obojkami s prírodným zložením. Vždy si prečítajte informácie od výrobcu a riaďte sa nimi. Nikdy malým plemenám nedávajte obojok pre veľké, mohol by byť pre ne toxiký. Výber je široký, preto určite nájdete ten správny obojok. Existujú napríklad aj špeciálne obojoky pre šteniatka už od prvého mesiaca života.
Pipety proti kliešťom
Treťou alternatívou, ktorá poskytuje psíkovi dlhodobú ochranu pred parazitmi, je pipeta alebo tzv. spot-on prípravok. Ide o lokálne antiparazitikum v tekutej forme. Aplikuje sa na neporušenú pokožku psíka v mieste medzi lopatkami a / alebo pri chvoste. Po nanesení sa na srsti vytvorí mastný fľak, ktorý potrebné nechať dobre vstrebať do pokožky. Je dôležité, aby ste krátko po aplikácii psíka neumývali ani ho nevystavili dažďu, aby sa pipetka dobre vstrebala.
Vďaka pipete budú parazity usmrtené už pri prvom kontakte s kožou zvieraťa – teda ešte pred tým, ako sa prichytia. Vďaka tomu nedochádza k prenosu infekcie. Zvyčajne účinky pipetky trvajú okolo 30 dní, pričom každým umytím psíka sa ich účinok o niečo zníži. Ide však o jedno z najdostupnejších riešení, ktoré je v súčasnosti veľmi obľúbené.
Spreje proti kliešťom pre psov
Rovnako ako u ľudí, aj u psíkov sa repelentné spreje nanášajú nastriekaním na telo. Pozor: Je potrebné repelent nastriekať na psa rovnomerne. Môže sa však stať, že aplikácia spreja bude zvieraťu nepríjemná a nemusí sa vám to podariť. Odporúčame si preto psíka nejako prichytiť, prípadne ho zabaviť hračkou alebo pamlskom.
Účinok repelentných sprejov je kratší než u ostatných, už spomenutých preventívnych repelentných prípravkoch a pomôckach. Každým umytím sa účinok ešte znižuje. Spreje by preto mali byť len doplnkovou ochranou proti kliešťom k nejakému inému prípravku.
Čo robiť, ak má psík kliešťa?
Doteraz sme spomenuli prípravky, ktoré vám pomôžu ochrániť psíka pred parazitmi ako sú kliešte a blchy. Hovorili sme teda o prevencii. Čo však robiť, pokiaľ psík kliešťa má? Jednou z najlepších možností je návšteva veterinára, ktorý vie kliešťa odstrániť profesionálne a bezpečne.
Často používanou manuálnou pomôckou sú pinzety a háčiky na odstránenie kliešťa, tie však neodporúčame tým, ktorí s odstraňovaním kliešťa nemajú skúsenosť. Siahnuť môžete napríklad po repeletných šampónoch alebo žuvacích tabletách proti kliešťom. Aké výhody majú jednotlivé prípravky?
Šampóny proti kliešťom – likvidácia a dočasná prevencia
Okrem toho, že šampónovanie a pravidelné umývanie je dôležité pre celkové zdravie psíka a jeho srsti, správne zvolený šampón vám pomôže bojovať aj s parazitmi. Antiparazitné šampóny pomáhajú účinne odstraňovať kliešte prisaté na pokožke psíka. Často obsahujú rôzne zložky, ktoré súčasne upokojujú podráždenú pokožku a pomáhajú vyživovať srsť.
Žuvacie tablety proti kliešťom
Žuvacie tablety sú veľmi účinným antiparazitikom. Ich nevýhodou je však práve to, že sú účinné až v prípade, keď je kliešť prisatý na zvierati. Účinné látky v tabletách sa v tele roznášajú krvou a parazita odstránia hneď, ako sa napije krvi. Veľkou výhodou je naopak to, že po jednorazovom užití sa látky v tele psíka držia 1 až 3 mesiace.