Veľmi často sa stretávame s otázkami ohľadom stravy zajacov. Čo môžu jesť a čo im naopak môže uškodiť? Jedia zajace ovocie? Koľko zeleniny je im potrebné dávať? Pre chovateľa – začiatočníka to môže byť príliš veľa otázok. Aby sme vám kŕmenie vášho ušatého kamaráta uľahčili, pripravili sme pre vás malý prehľad potravín, ktoré zajkovi smiete bezpečne zaradiť do jedálnička. Rovnako sme pripojili pár informácií o tom, čo by ste mu rozhodne nemali dávať.
Základom stravy zajaca je seno
Nedá nám ako prvé nespomenúť seno – bez neho si zajkovia nevedia predstaviť život. Každý, kto chce doma chovať zajaca, by mal v prvom rade vedieť, že sú dve veci, ku ktorým musí mať zajac nonstop prístup: voda a seno. Oboje je potrebné pravidelne dopĺňať a vymieňať za čerstvé. Ideálne je zaobstarať zajkovi kvalitnú napájačku a zásobník na seno. Pokiaľ by ste totiž oboje nechali len tak v miskách, veľmi rýchlo by sa voda zašpinila a seno by sa znehodnotilo.
Zelenina a ovocie pre zajaca ako zdravá maškrta
Zelenina a ovocie sú pre zajaca dôležité. Pomocou nich si dopĺňa potrebné živiny, vitamíny, minerály a predovšetkým vlákninu. Tá je pre zdravé trávenie a celkové zdravie zajaca nevyhnutná. Aj pri výbere zeleniny a ovocia je však potrebné dávať pozor. Niektoré druhy môžu obsahovať príliš veľa cukru, dusičnanov, škrobu či dokonca takých látok, ktoré sú pre zajkov toxické.
Väčšinou na obrázkoch vidíte zajace s mrkvou – je to podobný stereotyp ako ježko s jabĺčkom na chrbte. Avšak nie všetko, čo nám ukazujú rozprávky, je pravdivé. Zozbierali sme preto tie najčastejšie otázky na rôzne druhy ovocia a zeleniny a pripravili pre vás malý prehľad toho, čo pre zajkov je a nie je vhodné.
-
Môže zajac jablko?
Áno. Jablko patrí k ovocným maškrtám, ktoré sú pre zajace vhodné. Jabĺčko je potrebné vždy postrúhať alebo pokrájať a podávať ušiakovi bez jadierok, nakoľko môžu byť pre zajace a králiky toxické. Nezabúdajte, že ovocie je maškrta, preto to s ním netreba preháňať.
-
Môže zajac melón?
Áno, aj melón patrí k povoleným druhom ovocia, ktoré zajace môžu jesť. Obsahuje ale veľa cukru a vody, preto treba byť s jeho podávaním zajacovi opatrný. Dávajte mu len obmedzené množstvo na menšie kúsky nakrájaného melónu. Názory sa trošku rozchádzajú pri podávaní melónovej šupky, nakoľko môže byť pre zajaca tvrdá. Pokiaľ však melón strategicky nakrájate (aby kúsok obsahoval dužinu aj kúsok šupky), zajko si pochutná a súčasne trošku obrúsi zuby.
-
Môže zajac hrozno?
Na tom, či zajace smú alebo nesmú jesť hrozno, sa chovatelia úplne zhodnúť nevedia. Podľa niektorých je hrozno skvelou pochúťkou, ktorá sa hodí ako príležitostná sladká odmena. Iní zas hrozno svojmu miláčikovi nepodávajú, nakoľko je toxické pre psov aj mačky. Pokiaľ sa rozhodnete zajkovi hrozno dávať, robte tak s mierou a naozaj len príležitostne.
-
Môže zajac jahody?
Áno, jahody sú obľúbenou maškrtou zajačikov. Môžete im ich podávať, a to celé aj s listami. Jediné, na čo by sme mali dávať pozor, je množstvo. Nezabúdajte, že ide o maškrtu a nie o plnohodnotné krmivo.
-
Môže zajac banán?
Áno. Zajačiky majú banány veľmi rady, poriadne si na nich totiž pochutia. Ako maškrtu im ich podávať môžete, ale len v maličkom množstve a príležitostne.
Akú zeleninu môže zajac?
Zelenina je dôležitou súčasťou jedálnička zajaca, pozor by ste však mali dávať na zeleninu, z ktorej by ho mohlo nafúknuť. Medzi druhy zeleniny bezpečné pre vášho ušatého priateľa patrí napríklad:
- paprika,
- ružičkový kel,
- uhorka,
- mrkvové listy,
- fenikel,
- bylinky ako bazalka, petržlenová vňať, koriander,
- reďkovkové listy,
- cuketa.
-
Môže zajac mrkvu?
Začneme hneď od tej zeleninky, ktorá vám pri zajacoch napadne ako prvá – mrkva. Zajkovia mrkvu môžu konzumovať a majú ju aj veľmi radi, no nepatrí k potrave na každý deň. Koreň mrkvy totiž obsahuje veľké množstvo vápnika a prírodných cukrov. Tie pri častej konzumácii negatívne vplyvajú na zdravie čriev i zubov vášho ušiaka. Mrkvu teda podávajte len raz za čas a v malých množstvách. Čo sa týka mrkvových vrcholov, alebo teda mrkvových listov, tie zajkovia milujú a môžu ich konzumovať každý deň.
-
Môže zajac zemiakové šupky?
Nie. Zemiaky vášmu zajacovi síce vyslovene neublížia, ale mnohí chovatelia ich ako maškrtu neodporúčajú. Obsahujú totiž veľké množstvo karbohydrátov a škrobu, čo by mohlo mať negatívny vplyv na trávenie zvieratka. Ak sa aj rozhodnete zajacovi dopriať kúsok zemiaka, dajte mu ho bez zemiakovej šupky, tá pre zajace nie je vhodná a vo väčšom množstve im môže uškodiť.
-
Môže zajac kukuricu?
Nie. Ak zajkovi dáte trochu kukurice, pravdepodobne sa do nej s radosťou pustí. Pravdou však je, že kukurica patrí k potravinám, ktoré sú pre zajkov ťažko stráviteľné, čo by mohlo spôsobiť tráviace ťažkosti.
-
Môže zajac paradajku?
Hoci paradajky oficiálne patria k ovociu, väčšina z nás ich považuje za zeleninu. Paradajka chutí aj zajacom – avšak dajte pozor. Pokiaľ chcete dopriať zajkovi kúsok paradajky, môžete mu dať len malý kúsok dužiny bez semienok. Zvyšné zelené časti paradajky sú pre zajace jedovaté.
-
Môže zajac kapustu?
Áno, kapustu zajac jesť môže a dokonca mu chutia všetky jej druhy. Nemala by však byť súčasťou jeho každodenného „menu“, pretože kapusta patrí k zelenine, ktorá spôsobuje nadúvanie.
-
Môže zajac brokolicu?
Tak ako kapusta, aj brokolica patrí na „tanier“ vášho zajaca len príležitostne, a to presne z toho istého dôvodu – môže z nej zajka naduť. Ušiakovi podávajte brokolicové listy alebo kvety, nekŕmte ho však hlúbom. Ten totiž obsahuje dusičnany.
Kedy a v akej miere siahnuť po krmive pre zajace?
Ako sme si už povedali v úvode, najväčší podiel zajačej stravy tvorí seno. Ďalej by jedálniček mal pozostávať z ovocia a zeleniny a krmivo by malo plniť len úlohu akéhosi doplnku. Na trhu dnes nájdete rôzne krmivá, niektoré označené ako kompletné, iné ako doplnkové krmivo. Obsahujú všetky pre zajka potrebné živiny a vlákninu. Na obale jednotlivých krmív vždy nájdete informáciu o správnom dávkovaní. Snažte sa toto dávkovanie dodržiavať, nakoľko prekŕmení zajkovia môžu mať nadváhu, a s tým spojené ťažkosti.