Psy, Starostlivosť o psa

Čo dať psovi do búdy na zimu? Pripravte vášmu štvornohému kamarátovi teplý a útulný domov

ako zateplit psovi budu

Pomaly, ale isto, sa blížia chladné zimné mesiace, ktoré potrápia mrazom nielen nás, ale aj našich štvornohých miláčikov. Hoci si mnohí možno poviete: Psovi nemôže byť zima, veď má na sebe 24/7 hustý kožuch, pravda je trošku iná.

Prvou vecou, ktorú si musíme uvedomiť je, že nie je psík ako psík. Rozdiel v znášaní teploty u jednotlivých psíkov môže závisieť od ich plemena aj veľkosti. Ďalej by ste tiež mali brať ohľad na to, koľko času je váš havkáč zvyknutý tráviť vonku. Psy sú dnes totiž navyknuté na pohodlnejší život. Mnohých si chováme doma ako členov rodiny a výkyvy počasia si užijú len na každodenných vychádzkach. Pokiaľ si však chcete zaobstarať psíka, ktorý bude celoročne vonku, mali by ste mu pripraviť teplý domov vo forme „superskej“ zateplenej búdy. Pozrite sa s nami na to, ako mu búdu zatepliť a udržať ho v teple aj počas mrazivej zimy.

Ako zatepliť psíkovi búdu? Zvládne to každý domáci majster

Žijeme v dobe plnej možností, preto by vás nemalo prekvapovať, že vášmu štvornohému kamošovi môžete kúpiť búdu, ktorá už bude zateplená. Pokiaľ sa však toho chcete chopiť sami, máme pre vás pár dôležitých pravidiel, ktoré by ste určite mali dodržať:

  • Zvoľte správne rozmery. Búda by nemala byť ani príliš veľká, ani malá. Ideálny rozmer je taký, aby si v nej psík mohol pokojne ľahnúť a „vykúriť“ si ju vlastným telesným teplom a dychom.
  • Búdu by ste mali zatepliť nielen z bokov, ale aj zo spodnej strany – čiže od podlahy.
  • Dbajte na to, aby mala búda pevné spoje a neprefukovalo do nej, len tak si tam psík bude vedieť udržať teplo.
  • Pokiaľ je to možné, postavte búdu na nožičky alebo vyvýšenú plochu, aby podlaha nebola v priamom kontakte so studenou zemou.
zateplenie psej budy

Čo dať do búdy? Tieto materiály sú vhodné na zateplenie psej búdy

Najčastejšie používaným materiálom na zateplenie búd je polystyrén. Pri stavaní búdy sa polystyrénové pláty zabudujú do stien nasledovne:

  • drevená doska + polystyrén s hrúbkou 6 cm + drevená doska.

Okrem polystyrénu sa spomínajú tiež materiály ako sklená vata či polyuretánová zatepľovacia pena. Nezabúdajte však na to, že by ste mali použiť taký materiál, ktorý nebude pre vášho psíka škodlivý. Napríklad taká sklená vata obsahuje malé čiastočky, ktoré môžu poškriabať pokožku, prípadne ich psík môže vdýchnuť. Pri výbere materiálu si teda vždy najprv overte jeho nezávadnosť a ubezpečte sa, že zatepľovací materiál dobre prekryjete drevom.

Mnohí chovatelia odporúčajú vytvoriť búdu tak, že bude pozostávať z dvoch miestností. Predná miestnosť bude plniť úlohu predsiene a druhá „hlavnej spálne“ psíka. Pomôže to lepšie udržať v búde teplo a chrániť psíka pred chladom a prievanom.

Ako zatepliť búdu od podlahy?

Okrem teplého peliešku je potrebné vášmu psíkovi pripraviť podstielku z materiálu, ktorý bude dobre udržiavať teplo a súčasne nebude náchylný na zadržiavanie vlhkosti. Medzi najobľúbenejšie podstielky patria určite seno a slama. Vhodnou voľbou je tiež takzvaná drevitá vlna, ktorú môžete použiť ako podstielku pre psíky, ale i hlodavce či iné domáce zvieratká.

Drevitá slama je vyrobená zo surového dreva, ktoré má skvelú absorpčnú schopnosť a je naozaj ľahké na výmenu. Medzi ďalšie výhody slamy patrí, že sa v nej nemnožia baktérie ani plesne a je ekologická – po použití ju teda môžete vyhodiť na kompost. Ak sa rozhodnete pre tento typ podstielky, stačí ju vysypať na podlahu búdy vo vrstve vysokej asi 5 – 6 cm a meniť ju raz za týždeň.

Čím ešte môžete psíkovi zútulniť jeho zimné útočisko?

Už sme spomínali kvalitný a pohodlný peliešok, na ktorom sa vášmu štvornohému kamarátovi bude spať ako v bavlnke. Vyberať by ste mali taký pelech, ktorý má ideálne odnímateľný a prateľný poťah a je vyrobený z materiálov odolných voči vlhkosti a špine. Existujú tiež rôzne hrejivé podložky a deky, ktoré môžu komfort psíka zvýšiť. Treba však vždy dbať na to, aby ste vyberali materiály vhodné aj do exteriéru. Mnohé textílie a materiály, ako napríklad molitan, rýchlo nasajú vlhkosť a môžu psíka nielen chladiť, ale sú tiež vhodným miestom na šírenie plesní a baktérií. Deky sú preto podľa nás vhodnejšie v prípade, že psík prespáva počas zimy vo vnútri – či už u vás doma alebo napríklad v garáži.

Zvládne váš psík bývať vonku aj počas zimy?

Už sme spomenuli, že to, či váš psík zvládne byť počas zimy vonku, závisí aj od jeho veľkosti a rasy. Menšie psíky sú celkovo náchylnejšie na premrznutie. Avšak aj u niektorých väčších plemien by to mohol byť problém – predovšetkým v prípade, že má psík krátku srsť. S chladnejším počasím a nízkymi teplotami si skôr poradia väčšie plemená s hustou dlhou srsťou. Najčastejšie ide o strážne, ovčiarske alebo horské druhy psíkov, ktoré pochádzajú z prostredia, kde sú zimy tuhé a dlhé. Ich srsť je hustá, a to jej podsada aj vrchná časť, a preto ich lepšie ochráni pred mrazom. Medzi takéto plemená patria napríklad aljašský malamut, bernardín, labradorský retriever, nemecký ovčiak alebo aj zlatý retriever. Z menších plemien sú to napríklad beagle, basety či jazvečíky.

Chcete vedieť viac o plemenách vhodných na celoročný chov vonku?

Prečítajte si náš článok a zistite, ktoré plemená sú na chov vonku vhodné a na čo všetko pri chove netreba zabudnúť

Ako zistíte, že je vášmu psíkovi zima?

  • Má kŕčovité držanie tela – psík tlačí chvost k sebe a ťahá chrbát smerom nahor.
  • Chveje sa – psovi je chladno keď zježí srsť a začne sa triasť.
  • Je nepokojný – môže sa to prejavovať kňučaním, prípadne vás psík bude ťahať späť domov.
  • Pôsobí akoby o nič nemal záujem – chlad môže spôsobiť aj to, že psík je akoby „spomalený“, pôsobí ospalo a nemá náladu.

Keď sa s psíkom vyberiete na prechádzku, mali by ste ho dobre sledovať. Pokiaľ spozorujete niektorý z vyššie spomenutých príznakov, vezmite ho domov na teplé miesto, kde sa ohreje. Aj u psov sa totiž môže objaviť prechladnutie či podchladenie. O tom, ako psíky dávajú najavo, že im je zima, si môžete viac prečítať v jednom z našich článkov.

Príznaky podchladenia:

cold

Silné, neustávajúce chvenie

psi cumak

Bledo až namodralo sa lesknúce sliznice v okolí úst

labky

Ľadové labky, uši aj chvost

chlad

Absencia chvenia v prípade, že je psík stále vystavený chladu

pulz

Slabý pulz a plytké dýchanie

apaticky pes

Apatické správanie psíka (leží, nehýbe sa nejaví záujem)

V prípade, že váš psík javí príznaky podchladenia, mali by ste ho čo najrýchlejšie zahriať. Pokúste sa mu čo najlepšie zmerať teplotu. Pokiaľ je mokrý, poriadne ho poutierajte uterákom, uložte do peliešku a zakryte teplou dekou – pokojne ho môžete prikryť celého „od hlavy po päty“. Dajte však pozor, aby mal stále prísun vzduchu a dobre sa mu dýchalo. Môžete mu tiež do pelechu priložiť nahriatu ohrievaciu fľašu zabalenú do uteráku a podajte mu trošku teplého vývaru alebo vody. Keď sa psík zahreje, navštívte s ním čo najskôr veterinára.

Ako chrániť psíka pred chladom?

Aj vy si myslíte, že by bolo ideálne, keby ste vášho domáceho miláčika mohli teplo obliecť? Našťastie existujú aj bundičky a rôzne oblečenie pre psíkov, ktoré im pomôžu sa počas vychádzky zahriať. Ideálne je to predovšetkým pre psíkov s krátkou alebo riedkou srsťou, prípadne krátkymi nohami – napríklad čivavy, maďarské stavače či jazvečíky. Do teplého psieho oblečenia však môžete „zababušiť“ aj šteniatka alebo psích seniorov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *