Nezaradené

Chov zakrslého králika: Pripravte vášmu ušatému prírastku ideálny domov

Šibalské očká, huňaté ušká a neposedná, ale spoločenská povaha – aj takto by sa dal popísať zakrslý králik. Sú to síce drobné stvorenia, no nudiť sa pri nich nebudete. Deň vám spravia svojimi šibalstvami, ale napríklad aj kreatívnymi polohami pri spánku a odpočinku. Nie sú síce tak nároční na čas a starostlivosť ako iné zvieratá, aj oni však potrebujú opateru a predovšetkým lásku. Čo by ste mali vedieť, ak si jedného z nich chcete zaobstarať ako domáceho miláčika?

Veľká história malých králikov – odkiaľ pochádzajú a čo o nich vieme?

Zakrslý králik, známy aj ako trpasličí králik, pochádza z Anglicka, kde ho vyšľachtili z králika domáceho. Zakrslé králiky sú vzrastovo menšie a váhou ľahšie ako ich bratia. Prvým druhom trpasličieho králika bol takzvaný králik Hermelín, ktorý sa vyznačuje krásnou bielou srsťou a modrými očkami. Dnes však máte na výber z viacerých druhov, ktoré sa líšia sfarbením, no i veľkosťou a váhou.

Trpasličie králiky majú väčšinou milé a spoločenské povahy. Okrem vašej náklonnosti budú teda potrebovať aj spoločnosť iného králička. Sú ideálne pre chov v páre alebo menšej skupinke. Aby ste sa vyhli teritoriálnemu súpereniu a podobných šarvátkam, je ideálne zaobstarať si samičku a kastrovaného samca. V prípade skupinky je ideálny pomer 2 kastrovaní samčekovia a 2 až 4 samičky.

hermelin

Chov zakrslého králika: Ako mu pripraviť ideálny domov?

Na nového člena domácnosti je potrebné sa pripraviť. Čo všetko taký králiček potrebuje, aby mu u vás bolo dobre? Myslieť by ste mali na to, že králik, aj keď je drobný, potrebuje dostatok miesta na pohyb. Sú to aktívne tvory, veľa pobehujú, šantia a nevydržia byť po celý deň zavretí v klietke.

Nezabudnite teda pre vášho nového kamoša pripraviť dostatočne veľký výbeh – pre úplnú spokojnosť potrebuje králik zhruba 2 až 3 m2 priestoru. Pokiaľ máte záhradku alebo terasu, môžete ho umiestniť aj von. Ak bývate v byte, môžete to vyriešiť tak, že kamošovi „odpracete““ z cesty všetky káble a nebezpečné predmety, ktorými by si mohol ublížiť a necháte ho vybehať v izbe.

Ferplast Casita
Ferplast klietka pre hlodavce CASITA

Klietka pre zajace, jej rozmery a vybavenie

Klietka pre zajace aj králiky by mala byť vždy dostatočne veľká. Minimálna dĺžka by mala byť okolo 100 cm, ideálne však viac – ako sme už spomenuli, králiky potrebujú svoj priestor. Vhodné je tiež zvoliť klietku s hlbokou vaničkou, tá ušiakovi zabráni vyhrabávať podstielku a robiť neporiadok.

Dôležité je tiež to, kde klietku umiestnite. Mala by byť položená na pokojnom mieste a v dostatočnej vzdialenosti od kúrenia či krbu. Králiky totiž nemajú radi vysoké teploty. Dajte pozor, aby klietka nebola odhalená zo všetkých 4 strán. Ideálne je umiestniť ju niekam do kúta, kde bude krytá z dvoch strán a zajko bude mať pocit bezpečia.

K povinnej výbave klietky určite patrí aj:

  • domček alebo pelech na spanie,
  • toaleta,
  • krmítko,
  • napájačka a zásobník na vodu,
  • vždy čerstvé seno,
  • konárik alebo vetvička na brúsenie zubov,
  • niečo na hranie.

Klietku je treba pravidelne čistiť, aby sa v nej nezačali množiť baktérie a choroboplodné zárodky. Tie môžu totiž ohroziť zdravie králika a spôsobiť mu zdravotné ťažkosti. Dbať by ste mali aj na to, aby ste mu každý deň čistili záchodík, menili vodu a kontrolovali zvyšky jedla.

Hračky pre zajace a králiky – aby sa váš ušatý kamoš nenudil

Králiky, tak isto ako zajace, milujú rôzne tunely, hračky a skrýše, kde sa môžu schovávať a šantiť. Pi vonkajších výbehoch môžete byť kreatívnejší a pripraviť mu prekážkovú dráhu z rámp, rúr a plošín, na ktorých sa váš miláčik do sýtosti vybehá. Nezabudnite tiež na podstielku a nejakú tú kôru či konáre. Na nich si králik bude brúsiť zuby.

Seno, čerstvá zelenina či kompletné krmivo?

Králiky sú bylinožravce a živia sa predovšetkým senom. Čerstvé seno by mali mať po ruke „24/7“. Prečo je to tak? Trávenie králikov funguje inak ako naše. Aby sa potrava posúvala ďalej a ďalej do tráviacej sústavy, musí králik stále jesť. Nová potrava totiž zatláča staršiu, ktorá sa pomaly trávi.

Králiky by mali dostať každý deň aj dávku zeleniny a ovocia – dajte však pozor, nie všetky druhy sú vhodné. Do dennej dávky zeleniny môžete zahrnúť brokolicu, špenát, petržlenové korene, cuketu, zeler, fenikel, čakanku, ale aj mrkvu a kŕmnu repu. Z ovocia im môžete dať napríklad jablká, hrušky, kôstkové ovocie bez jadierok a sladké bobuľové ovocie.

zakrsly-kralik-2

Pokiaľ si všimnete, že váš králik konzumuje časť svojho vlastného trusu, nehrešte ho, ani sa neľakajte. Ide o prirodzený jav – ide o takzvaný mäkký trus produkovaný slepým črevom. Obsahuje dôležité živiny a vitamín B, ktorý králik pre svoje zdravie potrebuje.

Krmivo pre zajace a zakrslé králiky

Pre králikov je veľmi dôležité, aby strava obsahovala dostatok vlákniny. Krmivo by teda malo mať vyvážený pomer obilnín, vitamínov a minerálov. V mnohých nájdete i sušenú zeleninu a chrumkavé kúsky, ktoré pomáhajú prebrúsiť králičie zuby. Pri výbere krmiva je treba zohľadniť aj vek králika – mladé králiky totiž potrebujú inú výživu než tie dospelé. Či je krmivo určené pre malé králiky, alebo dospelých jedincov, nájdete vždy uvedené na obale produktu. Okrem kompletných krmív nájdete v našej ponuke aj kŕmne seno či rôzne minerálne doplnky stravy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *