Začal sa váš psík vo veľkom škriabať a je nervózny? Zbystrite pozornosť, možno má čiernych pasažierov s názvom blchy. Práve na jar, keď chladné zimné počasie vystriedajú teplé slnečné lúče, začína sa sezóna bĺch, kliešťov a iných parazitov. Čo potrebujete vedieť o psích blchách a ako psíka pred nimi chrániť? Prečítajte si náš článok, objavte účinné antiparazitiká proti blchám a tiež niekoľko šikovných rád, ktoré vám pomôžu s prevenciou pred nimi.
Psie blchy: Ako vyzerajú a kde sa najčastejšie vyskytujú?
Blcha je malý bezkrídly hmyz s veľkosťou od 2 do 3,5 mm. Existuje zhruba 2000 druhov bĺch, pričom všetky spája jedna vec – silné zadné nohy. Vďaka nim dokážu skákať nielen z hostiteľa na hostiteľa, ale aj z prostredia na hostiteľa.
Psie blchy nemajú rady svetlo, preto je možné, že sa vám ich nepodarí na psíkovi zbadať. Pravdepodobne sa budú ukrývať niekde v oblasti brucha alebo na vnútorných stehnách psíka. Liahnu sa vtedy, keď nastanú pre ne ideálne podmienky – čiže dostatok tepla a vlhka. Najčastejšie sa preto objavujú s príchodom jari. V súčasnej dobe to však nie je vyslovene pravidlom. Počas zimy totiž prekurujeme naše obydlia, takže sami vytvárame pre blchy príjemné prostredie na život i rozmnožovanie.
Podľa čoho zistíte, že má váš psík blchy?
- Psík sa veľa a často škriabe a hryzie.
- Môžete mu na koži objaviť chrasty.
- Je nepokojný.
- Na srsti nájdete čierne bodky pripomínajúce mak. Ide o blšie výkaly. Pokiaľ ich rozpučíte pomocou vreckovky a tá sa zafarbí na červeno, diagnóza je jasná. Blšie výkaly totiž obsahujú krv ich hostiteľa.
Psík sa blchami môže nakaziť vonku vo voľnej prírode, častejšie si ich však donesie od iného psíka. Všeobecným názorom je, že blchy majú predovšetkým potulné a špinavé psy. Pravda je ale trošku iná. Blchy preferujú čistú srsť a teplé prostredie. Najlepšími hostiteľmi sú pre ne preto vaši domáci miláčikovia, o ktorých sa s láskou staráte.
Ako sa zbaviť blchy?
Nie je to také jednoduché a nestačí odblšiť len srsť psa. Blchy totiž dokážu nasať veľké množstvo krvi, a preto vydržia nejaký čas bez potravy. Nie je pre ne teda nevyhnutné zdržiavať sa len na svojom hostiteľovi. Keď sa dostatočne napijú, bez problémov “preskočia” napríklad na gauč. Pokiaľ zistíte, že si váš pes doniesol domov blchy, je potrebné:
Odblšiť psíka
Vyčistiť peliešok aj koterec
Vydenzifikovať domácnosť vhodným prostriedkom
Vykonať preventívne opatrenia
1. Vyčešte psovi srsť špeciálnym hrebeňom
V prvom rade, by ste sa mali posnažiť pochytať a pozabíjať čo najviac živých bĺch. Urobiť tak môžete napríklad pomocou špeciálnych hrebeňov na vyčesávanie srsti. Tieto hrebene majú zuby bližšie k sebe, vďaka čomu zo srsti vytiahnu blchy aj vajíčka.
2. Okúpte psíka antiparazitickým šampónom
Psíka by ste mali poriadne vykúpať, ideálne za použitia antiparazitického šampónu. Môže vám pomôcť odstrániť blchy, ktoré sa vám nepodarilo vyčesať. Kúpeľom z psíkovej srsti odstránite aj zvyšné blšie výkaly či vajíčka.
3. Siahnite po účinných antiparazitikách
Keď je psík umytý, prišiel čas na útok pomocou antiparazitík. V súčasnosti existuje hneď niekoľko možností. Líšia sa predovšetkým v spôsobe aplikácie (použitia), ale napríklad aj v dĺžke účinku. Medzi najobľúbenejšie patria pipetky, ultrazvukové repelenty a obojky, ktoré vášho psíka chránia počas dlhšieho obdobia. Repelentné spreje sa ťažšie aplikujú, nakoľko je potrebné, aby psík stál pokojne – inak sa vám totiž nepodarí naniesť prípravok tak dôkladne a rovnomerne, ako by bolo potrebné.
4. Poriadne vyčistite koterec, pelech či celý byt
Pri blchách je nevyhnutné, aby ste poriadne skontrolovali a vyčistili všetky miesta, kde sa psík zvykne pohybovať. Len v prípade, že zničíte každú blchu, larvu či vajíčko, sa ich totiž zbavíte úplne. Poriadne celý dom povysávajte, dajte oprať všetko, čo sa dá – od peliešku, poťahov, obliečok, diek až po vaše oblečenie. Vhodné je použiť prostriedok na hubenie hmyzu, ktorým príbytok preventívne vystriekate.
Vyhrať nad blchami môžete len v tom prípade, že budete k odblšeniu psíka a vyčisteniu domácnosti pristupovať naozaj dôkladne. Aby ste si preverili, že opatrenia zabrali, je potrebné po pár dňoch opätovne skontrolovať kožúšok zvieraťa a tiež miesta, kde sa zvykne pohybovať. Pokiaľ nájdete larvu, živú blchu či blší trus, treba celý proces zopakovať. Sú to síce nervy, no nie je to nemožné. Držíme vám palce!