Spozorovali ste, že sa váš domáci miláčik ošíva, škriabe, nadmerne kýcha, prípadne ho trápia tráviace ťažkosti? Možno má alergiu. Vieme, pravdepodobne ste sa pri slove alergia trošku pousmiali. Avšak, je to tak. Aj psík môže mať alergiu – a dokonca nie len jednu. Prečítajte si, ako alergia u psa vyzerá, aké typy alergie na vášho miláčika striehnu a čo spraviť pre to, aby ste mu pomohli.
Je alergia u psov bežná?
Tak ako ľudia, aj u psíky trpia alergiami. Prečo presne alergie vznikajú sa doposiaľ nepodarilo zistiť. Čo však vieme je, že sa môže u psíka objaviť v podstate hocikedy. Niekedy ide o alergiu sezónneho charakteru ako napríklad alergie na peľ či roztoče, inokedy psíka potrápi celoročne. Či a kedy sa alergia vyvinie, sa vopred odhadnúť nedá. U niektorých psov sa za celý život neprejaví vôbec, u iných už počas prvých rokov života, u ďalších až neskôr vo „vyššom veku“. Vplyv na to má viacero faktorov, napríklad plemeno, genetika, konzumované krmivo a tiež prostredie, v ktorom psík žije. Alergie u psíkov by sme mohli rozdeliť do niekoľkých väčších skupín:
Alergie na uhryznutie od bĺch
Inhalačné alergie
Potravinové alergie
Kontaktné alergie
Aké má alergia u psa prejavy?
To, či je váš pes alergik, vám pomôžu odhaliť najčastejšie príznaky alergie ako:
- Nadmerné škrabanie alebo olizovanie sa zapríčinené svrbením.
- Podráždenie pokožky, jej šupinatenie, prípadne strata srsti.
- Opuch očí, ňufáka, trasenie hlavou.
- Nechutenstvo, nevoľnosť a hnačka či zvracanie.
- Trenie ňufáka a papule, trasenie hlavy.
Príznaky alergie u psíkov však nie sú typické, respektíve môžu súvisieť aj s množstvom iných zdravotných ťažkostí – napríklad rôznymi ochoreniami alebo vonkajšími či vnútornými parazitmi. To znamená, že diagnostika alergie je zdĺhavá, vcelku náročná a vyžaduje, aby veterinár najprv preveril ostatné možné ochorenia, ktoré by u vášho miláčika mohli tieto príznaky vyvolávať.
Alergia na blchy – čo vášmu chlpáčovi môže spôsobiť blšie uhryznutie?
Alergia na blchy, prípadne na ich uhryznutie, je asi najčastejším typom alergie u psíkov. Reakciu spôsobujú bielkoviny v blších slinách, ktoré sa do chlpáčovho tela dostanú počas toho, ako mu blcha saje krv. Tento typ alergie sa môže objaviť u všetkých druhov a rás psíkov, nie je na ňu žiadna plemenná predispozícia. Príznaky alergie sa pritom objavia buď do 30 minút od uhryznutia, alebo až po niekoľkých hodinách či dňoch. Alergia na blchy postihuje najčastejšie tie psíky, ktoré s blchami prichádzajú do styku len sporadicky. Pred týmto typom alergie psíka najlepšie ochránite tak, že spravíte všetko pre to, aby sa k nemu blcha vôbec nedostala. Na to slúžia antiparazitiká vo forme pipetiek, repelentov, repelentných obojkov a podobne.
Potravinové alergie u psov
Potravinové alergie u psov tvoria asi 20% všetkých alergií. Spôsobovať ich môže naozaj široké spektrum potravín a ich zložiek. Medzi najčastejšie alergény u psíkov patria:
- Mäso, respektíve niektoré druhy mäsa.
- Mliečne výrobky síce nie sú bežnou súčasťou psej stravy, avšak sem-tam sa k nim psík dostane. Problémom potom môže byť na jednej strane alergická reakcia alebo intolerancia na laktózu. Tá tiež nie je u psíkov a mačiek ničím výnimočným.
- Obilniny, najčastejšie kukurica či pšenica. Často sú súčasťou krmiva pre psy, no u niektorých psíkov vyvolávajú alergické reakcie.
- Psíci môžu byť tiež alergickí na sóju nachádzajúcu sa v kapsičkách, psích konzervách a podobne.
- Vajíčka, respektíve alergia na ne, je problémom predovšetkým pre tie psíky, ktoré sú kŕmené BARF stravou alebo granulami.
Riešením potravinovej alergie je takzvaná eliminačná diéta. Eliminačná diéta je v podstate typ stravovania, pri ktorom sa vynechávajú určité typy potravy. Tento proces má napomôcť zbaviť organizmus psíka nežiaducich reakcií a odhaliť príčinu zdravotných ťažkostí. Dajte však pozor, eliminačnú diétu vždy konzultujte s veterinárom. Ten vám odporučí presný postup, typ stravy i trvanie diéty.
Po stanovení diagnózy môže veterinár vášmu psíkovi predpísať špeciálny typ krmiva. Nazýva sa veterinárne krmivo a za normálnych okolností je dostupné len v lekárňach a u veterinára. Je určené na podávanie pri diagnostikovaných ochoreniach a alergiách. Patríme k jedným z mála predajcov, u ktorých toto krmivo dostanete kúpiť. Nezabudnite však, že:
- je potrebné, aby bolo zviera vyšetrené veterinárom, malo jasne stanovenú diagnózu a lekár podávanie tohto druhu veterinárneho krmiva odporučil.
- by ste so psíkom mali pravidelne absolvovať kontroly u veterinára.
- v prípade, že dôjde k zhoršeniu stavu psíka, je potrebné čo najskôr navštíviť veterinára.
Veľmi obľúbené sú napríklad veterinárne krmivá značky Royal Canin VHM alebo Farmina Vet Life:
Okrem veterinárnych krmív sú ďalej dostupné aj iné typy hypoalergénnych kompletných i doplnkových krmív s upraveným zložením. Obsahujú znížené množstvo alergénov a ich zloženie je vytvorené tak, aby bolo krmivo pre psíka ľahšie stráviteľné, nedráždilo jeho trávenie ani organizmus a súčasne mu dodávalo potrebné živiny.
Inhalačná alergia u psa alebo keď je váš psík alergický na peľ či prach
Tento typ alergie sa najčastejšie prejavuje po vdýchnutí alergénu, pričom psíka môže dráždiť napríklad peľ, prach a roztoče. Symptómy, ktoré vám pomôžu u psíka inhalačnú alergiu odhaliť, sú predovšetkým kýchanie, kašľanie či nádcha. Opäť však musíme pripomenúť, že ide o príznaky vyskytujúce sa aj pri iných ochoreniach – napríklad chorobách dýchacích ciest. Psíka v prípade spomenutých symptómov rozhodne vezmite k veterinárovi. Pri inhalačnej alergii je (podobne ako aj pri ostatných druhoch alergických ochorení) najdôležitejšie odhaliť alergén a eliminovať jeho kontakt so psíkom. Veterinár vám tiež môže predpísať lieky na alergiu, ktoré psíkovi budete v prípade potreby podávať.
Kontaktná alergia u psov
Kontaktná alergia u psov patrí k tým zriedkavejším. Pokiaľ ju však váš psík má, pravdepodobne postihne lysé oblasti kože – teda tie, ktoré nie sú pokryté srsťou a prichádzajú do priameho kontaktu s alergénom. Prejavuje sa predovšetkým viditeľným podráždením, začervenaním, opuchom, svrbením či výsypom. Kontaktnú alergiu potvrdí alebo vyvráti to, keď sa po prerušení kontaktu s alergénom stav psíka zlepší a pri opätovnom kontakte dôjde opäť k jeho zhoršeniu. Pokiaľ nie je úplne možné, aby ste psíkovi kontakt s takýmto alergénom zamedzili, bude pravdepodobne potrebovať protizápalové lieky a špeciálne prípravky proti svrbeniu podráždenej kože od veterinára.