Väčšina psov má hrubú srsť, a tak si niekto môže myslieť, že chlad necítia. Nie je to pravda. Domáci miláčikovia totiž môžu trpieť chladom rovnako ako ich majitelia. Ich normálna telesná teplota je dokonca vyššia ako u ľudí. Znamená to teda, že môžu pociťovať chlad pri menších zníženiach teploty a cítiť zmeny, ktoré si my všimnúť nemusíme.
Ako nám psík dáva najavo, že mu je zima?
Aj najväčší chlpáči môžu mrznúť alebo trpieť podchladením. Nepríjemná zima im môže spôsobiť nemalé problémy. Podchladenie, nazývané tiež ako hypotermia, je veľkým ohrozením pre psov. Spôsobuje ju prechladnutie. Najviac ohrozuje staré psy, šteniatka a psy s krátkou srsťou. Zhrnuli sme pre vás príznaky, ktoré môžu znamenať, že váš pes trpí na chlad a vy musíte konať.
1. Ľadové uši, labky a chvost
Uši, chvost a labky sú najviac náchylné na omrzliny. Následkom omrzlín môže byť nebezpečné odumretie tkaniva. V extrémnych zimách by ste teplotu týchto miest mali psíkovi častejšie kontrolovať.
Ľadové uši u psa naznačujú, že cíti chladné počasie, a je preto potrebné zvážiť, či nie je lepšie ho presunúť do tepla. Jednou z možností je tiež skúsiť ho obliecť do teplého zimného oblečenia. Psie oblečenie nie je vhdoné pre všetky druhy psov. Určené je obzvlášť pre tie psy, ktoré nemajú vyvinutú podsadu, alebo žijú celoročne vo vnútri. Je teda predovšetkým na vašom uvážení, či má váš psík srsť dostatočne hrubú na to, aby mu vonku nebola zima.
2. Triaška
Akonáhle psík cíti chlad, jeden z častých príznakov je, že sa začne triasť. Táto reakcia na chlad je spôsobená sťahovaním a uvoľňovaním sa svalov. Telo si tak vytvára vnútorné teplo. Pri tomto príznaku ale nemusí ísť vždy len o reakciu na chlad. Trasenie totiž môže mať za následok aj ďalšie dôvody, ako sú napríklad radosť, nepokojné sny alebo stres.
3. Schúlenie sa do klbka
Psíkovi je veľká zima, ak sa schúli do klbka. Vtedy sa snaží eliminovať plochu svojho tela s vonkajším chladom. Psi týmto správaním dávajú jasne najavo, že im je zima. Teplé miesto, môžu hľadať aj vo vašej tesnej blízkosti.
4. Pomalý pohyb
Keď chlpáči cítia chlad, necítia sa príliš pohodlne, a tým sa spomalí ich pohyb. Ak si všimnete, že sa váš pes počas prechádzok pohybuje pomalšie, je čas ísť domov. Jeden z príznakov chladu u psov je tiež ospalý alebo nemotorný pohyb pri chodení či neochota sa hrať.
5. Kňučanie a štekot
Psi sú komunikatívne stvorenia, ktoré vedia dať najavo, keď im je niečo nepríjemné. Ak teda spozorujete, že začali kňučať alebo len tak štekať, je to signál ísť sa v chladnom počasí schovať do tepla.
6. Kýchanie a výtok z nosa
Podobné prejavy prechladnutia ako majú ľudia môžeme spozorovať aj u psíkov. Zvuky podobné kašľu (môžu byť spojené aj s miernym vracaním), kýchanie, výtok z nosa, sklenené červené oči – všetky tieto prejavy nám napovedajú, že psík potrebuje zvýšenú starostlivosť a veľa odpočinku na teplom mieste.
Ak ste spozorovali u vášho maznáka vyššie uvedené príznaky, je pravdepodobné, že mu je zima. Plemená psov, ktoré nie sú prispôsobené na chladné počasie, zvládajú zimu a chlad horšie ako plemená psov, ktoré boli vyšľachtené v chladných krajinách. Svojmu psíkovi pomôžete tak, že mu vytvoríte miesto, kde sa môže počas chladných dní schovať.
Ako sa postarať o psíka, aby mu nebola zima?
V porovnaní s minulosťou majú majitelia psov viac možností, ako ochrániť svojho miláčika pred zimným počasím. Či už to sú teplé topánky, ktoré ochránia citlivé labky alebo špeciálne navrhnuté kabátiky a svetre, ktoré ho zahrejú. Prečítajte si malé zhrnutie tých najdôležitejších vecí, ktoré ho udržia v teple.
- Teplá deka: v chladnom počasí môže príjemne zahriať hrubá flísová deka, ktorá udrží teplo. Ľahko ju rozprestriete do búdy a zabezpečíte tým, že psíkovi nebude zospodu zima. Dávajte ale pozor na navlhnutie deky, ktorá môže mať za následok nepríjemné prechladnutie.
- Hrubý pelech: pelech, do ktorého sa ideálne zmestí ešte jeden vankúš, bude príjemným teplým miestom pre psíka, kde prečká studené dni.
- Farebný sveter: na trhu je široká ponuka od roztomilých farebných svetrov až po štýlové mikiny s kapucňou, ktoré sú navrhnuté tak, aby sa ľahko psíkovi obliekli.
- Ochranné topánky: slúžia na to, aby sa na labkách nezačali robiť lepkavé guľôčky zo snehu, ktoré môžu spôsobiť omrzliny. Je teda veľmi praktické obuť psíkovi topánky alebo papuče.
- Starostlivosť o srsť: v zime dbajte na väčšiu starostlivosť o srsť psíka. Zabezpečíte mu tak kvalitnejšiu izolačnú vrstvu, ktorá je tvorená jeho srsťou.
- Hry vo vnútri: ak máte možnosť, skúste pár aktivít, ktoré ste zvyknutí robievať vonku, preniesť do teplej miestnosti vo vnútri. V našej ponuke hračiek pre psíkov nájdete rôzne hračky, ktoré mu rozhodne spríjemnia čakanie na teplejšiu jar.