Starostlivosť o hlodavcov, Zdravie hlodavcov

Ako chovať biele myši? Čo všetko toto malé zvieratko potrebuje?

ako chovat biele mysi

Myši sú veľmi spoločenské zvieratá a radi žijú s ostatnými zvermi svojho druhu. Môžete ich ľahko vyľakať a niekedy nemajú radi, keď sa s nimi manipuluje. Treba preto zvážiť, či je takéto zvieratko to pravé pre váš domov, hlavne, ak máte menšie deti, ktoré sa radi s domácim zvieratkom hrajú. Pozorovanie malých myšiek je však vždy veľmi zábavné. Čo sa týka ich starostlivosti, na svojich majiteľov nekladú príliš veľké nároky. Dôležité ale je, aby každý chovateľ pristupoval k starostlivosti zodpovedne, aj keď ide o takéto malé zviera.

Priemerná dĺžka bielej myši sa pohybuje medzi 1,5 – 3 rokom života.

Je starostlivosť o myši náročná?

Myši sú na chov relatívne nenáročné. Požadované je len denné kŕmenie a čistenie klietky raz do týždňa. Potrebujú spoločnosť, a preto sa odporúča nechovať myšku samotnú. Môže jej to spôsobiť stres a v krajnom prípade sa začne nadmerne hrýzť. Myši sú veľmi aktívne tvory, ktoré niekedy cez deň pokojne spia, no večer sa ich aktivita silno stupňuje. Keďže sú veľmi zvedavé, často ich môžete sledovať, ako po klietke behajú hore dole a stále niečo snoria.

Kde si kúpiť bielu myš a načo si dať pozor?

Zohnať malú bielu myšku nie je vôbec ťažká záležitosť. Každé lepšie chovateľstvo by malo mať na výber biele myši aj myši s inak sfarbenými kožúškami. Je otázka, či si ju brať práve z chovateľstva, kde môže nepatrne dôjsť k vzájomnému kríženiu, keďže veľa chovateľov si práve biele myši kupuje za účelom stravy pre väčšie domáce zvieratá. Vzájomné kríženie môže spôsobiť vrodené choroby. Najistejšie je navštíviť chovateľov, ktorí sa rozmnožovaniu myšiam venujú naplno a dávajú si na takého omyly pozor.

Akú potravu dávať myškám, aby mali dostatočnú výživu?

Myši sú všežravé tvory, ktoré vo svojej potrave potrebujú rastlinnú aj živočíšnu zložku. V obchodoch s chovateľskými potrebami nájdete široký sortiment pre hlodavce. V ponuke budú granulované krmivá aj kŕmne zmesi. Najlepšia voľba krmiva sú samotné granule. Pri tomto type krmiva nemá myš na výber, a preto jedlo nepreberá a nevyhadzuje z misky. Dostane tak do tela všetky potrebné látky, ktoré potrebuje k svojmu správnemu vývoju.

Krmivo pre hlodavce by malo obsahovať približne 16 % bielkovín, 18 % vlákniny a 4 % tuku. Vo väčšine prípadov býva množstvo jednej kŕmiacej dávky uvedené na obale potravy. Vždy sa snažte nezjedené jedlo po 24 hodinách vyhodiť, aby nedošlo k jeho skazeniu. Potravu môžete obmieňať pridaním čerstvej zeleniny, ovocia, semienok a obilnín.

Netreba zabúdať ani na doplnenie vzácnych minerálny látok. Tieto dôležité minerály detoxikujú telo myšky a celý jej tráviaci trakt. Ďalšou výhodou občasného pridania tohto typu krmiva je posilnenie imunitného systému a tlmenie zápalových ochorení.

Pamlsková zmes pre myši

Každé zviera miluje pamlsky, a nie je to inak ani pri bielych myšiach. Pamlsková zmes pre hlodavce od značky Little One obsahuje mnoho chutných bobúľ. Nájdeme v nej sušené šípky, sušené jarabiny, bobule arónie, bobule hlohu a borievky. Táto zmes hlodavcom poskytuje veľké množstvo vitamínu C. Navyše pri jej lahodnej chuti neexistuje zvieratko, ktoré by si tento pamlsok neobľúbilo. Odporúčaná denná dávka takýchto pochutín je pre hlodavcov 1 – 2 čajové lyžičky denne.

Veci, na ktoré treba vždy pri kŕmení myší pamätať

  • Dbajte nato, aby mala myška vždy čerstvú vodu a jedlo.
  • Kŕmenie sa odporúča večer. Dôvodom je častá večerná aktivita myši.
  • Počas dňa im môžete dať menšiu porciu obilnín, ovocia, zeleniny či sena. Toto množstvo by ale nemalo presiahnuť 10 % z celkového denného príjmu kalórií.
  • Zeleninu a ovocie, ktorú nezjedli, treba najlepšie do 12 hodín zlikvidovať.

Môžu mať myši zdravotné problémy?

Aj tieto zvedavé a malé zvieratká môžu mať občas zdravotné problémy. Medzi bežné ochorenia patria nádory, ktoré sa prejavujú hrčkou alebo úbytkom hmotnosti myši. Liečba takéhoto problému už patrí do rúk veterinára. Neodkladajte preto návštevu odborníka, ktorý vám povie, ako sa o myš postarať.

chov bielej mysi

Aké vybavenie potrebujete na chov myši?

  • Klietku: myška bude potrebovať svoje miesto, kde sa bude hrať, prijímať potravu a oddychovať. Na trhu je široká ponuka rôznych typov klietok. Dôležité veci, ktoré by ste mali zvážiť pri kúpe klietky sú dostatočná veľkosť a odnímateľnosť spodnej časti. Pre rýchle čistenie klietky budete vďační za takúto možnosť.
  • Domček: aj myši majú často potrebu sa niekam schovať. Malý domček im tak ponúkne pocit úkrytu a bezpečia.
  • Kolotoč: myšky sa vedia veľmi dobre šplhať a tiež skákať. V ich klietke by preto nemal chýbať kolotoč, ktorý im taktiež zabezpečí veľa denného pohybu.
  • Napájačka na vodu: zabezpečte, aby vždy vaša myš mala prísun čerstvej vody. Napájačka na vodu sa jednoducho prichytí na klietku, a keď príde na myš smäd, ľahko a rýchlo sa k vode dostane. Napájačka je aj z hygienického hľadiska najlepšou voľbou.
  • Miska: pre podávanie suchej alebo mokrej stravy je vhodná miska so zaoblenými okrajmi. Zaoblené okraje misky zabránia vyhadzovaniu jedla, ktoré radi myšky robia.
  • Podstielku: vlastnosti, ktoré by mala správna a kvalitná podstielka spĺňať, sú: bezpečnosť, absorpčná schopnosť tekutín a pachu, bezprašnosť, ekologický a pohodlný spôsob likvidácie.
  • Nožnice na pazúriky: strihanie pazúrikov je dôležité z dôvodu uškrabnutia buď seba alebo niekoho iného. Ak sú v klietke viaceré myšky, môžu si tak spôsobiť nemalé rany.

Niekedy je ťažké si vybrať toho správneho domáceho miláčika. Mnohokrát musíte zvažovať veľa faktorov, od času miesta až po finančnú náročnosť na chovanie. Chov myší je ale ideálne riešenie, ak chcete mať doma malého spoločníka, ale nemáte veľa miesta alebo času na denné prechádzky.

Vytvorte vašej myške príjemné a útulné miesto pre zábavu a oddych.

Na našom e-shope máte na výber zo širokej ponuky krmív, hračiek, maškŕt, domčekov, klietok a mnohých ďalších produktov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *