Koniec roka je za dverami a to znamená jediné – blížia sa hlučné silvestrovské oslavy. Mnohí ľudia si nevedia Silvester predstaviť bez ohňostrojov a inej zábavnej pyrotechniky. Avšak tak, ako sa my vieme z ohňostroja, svetiel a hlasných výbuchov tešiť, našich štvornohých priateľov dokáže tento hluk poriadne vydesiť. Prečítajte si, prečo sa psíky boja ohňostrojov a objavte tipy, ktoré vám pomôžu vášho psa na Silvestra ukľudniť.
Pes na Silvestra – prečo sa bojí ohňostroja?
Predstavte si taký poriadne veľký ohňostroj. Na oblohe síce vytvára krásne záblesky, ale ruku na srdce, koľkokrát ste si povedali, že narobí aj poriadne veľa rachotu? Psíky, a tiež zvieratá všeobecne, majú oveľa citlivejší sluch než my ľudia. To znamená, že ohlušujúce búchanie počas polnoci je pre nich omnoho intenzívnejšie a výraznejšie. Navyše, pes sa nedokáže pozrieť do kalendára a povedať si: „Ó, blíži sa Silvester, mal by som sa pripraviť.“ Pre neho sa len z čista-jasna začne ozývať búchanie a oblohu rozžiaria zvláštne blesky.
Ako zistíte, že je váš pes v strese alebo má strach?
Psíky, ktoré sú v strese alebo sa boja, sa môžu správať rôzne. U niektorých zvierat sú prejavy zreteľnejšie a výraznejšie, u iných musíte chlpáča dobre poznať, aby ste vedeli jeho „rozpoloženie“ odhaliť. Vo všeobecnosti sa stres u psov prejavuje:
- zrýchleným dychom aj tepom,
- štekaním,
- skrývaním sa,
- splašeným pobehovaním,
- chvením či trasením,
- zvracaním,
- nechuťou k jedlu,
- nadmerným olizovaním,
- špinením na nezvyčajných miestach,
- bezdôvodným ničením predmetov.
Niektoré psy znášajú silvestrovskú polnoc lepšie, iné horšie. To však nemení nič na tom, že ohňostroje nie sú pre zvieratá nič príjemné. Ťažšie ich nesú domáce zvieratá aj tie divo žijúce. Ako by ste mali postupovať, aby ste psa na Silvestra ukľudnili a pomohli mu zvládnuť polnoc bez zbytočného stresu?
7 tipov, ako ukľudniť psa na Silvestra
Musíme povedať, že najlepším riešením, ako ukľudniť psa na Silvestra, je úplne sa ohňostroju vyhnúť – napríklad tým, že ho vezmete niekam do hôr na tiché miesto. To však nie je vždy reálne, preto by ste sa mali vopred pripraviť a pokúsiť sa psíkovi počas silvestrovských osláv zabezpečiť čo najviac pokoja.
1. Vyvenčite psíka ešte pred polnocou
Pokúste sa večerné/nočné venčenie psíka posunúť na čas, keď sa ešte rachot svetlíc, petárd a ohňostrojov ozýva čo najmenej. Predovšetkým v mestách bývajú oslavy bujarejšie a hlučnejšie, a preto je možné, že ohňostroje začnú aj niekoľko hodín pred polnocou.
2. Nenechávajte psíka vonku a osamote
Ak sa váš psík bojí nadmerného hluku, ohňostrojov a svetlíc, nenechávajte ho na polnoc samého a už vôbec nie vonku. Vysoká intenzita hluku môže spôsobiť poškodenie sluchu zvieraťa. Veľmi často sa tiež stáva, že vyplašené zviera sa snaží ujsť, čo zvyšuje riziko nehody, úrazu alebo poranenia.
Neodporúča sa psíka zatvárať v klietke ani koterci. Lepšie urobíte, ak ho necháte vo vašej spoločnosti. Pokiaľ psík žije vonku, na Silvestra mu pripravte úkryt v pivnici či garáži. Počas ohňostrojov mu ale robte spoločnosť, aby neostal sám.
3. Vytvorte mu doma bezpečné miestečko
Psík sa potrebuje cítiť bezpečne a pochopiť, že sa nedeje nič zlé. Skúste mu umiestniť peliešok pod stôl a prehodiť cezeň deku. Niektorí psíčkari vytvoria svojmu miláčikovi dočasný bunker napríklad v kúpeľni alebo inej miestnosti bez okien. Do pelechu mu dajte aj jeho obľúbenú hračku či pamlsok, ktoré pomôžu odpútať jeho pozornosť.
4. Zastrite žalúzie a pokúste sa minimalizovať alebo prekryť hluk
Okrem hlasných výbuchov môžu psíkov desiť aj rôznofarebné záblesky na oblohe. Eliminovať tieto vnemy môžete tak, že pozastierate žalúzie, rolety i závesy. Na prekrytie vonkajšieho hluku pomáha zvuk televízie alebo vaša obľúbená hudba, na ktorú je psík zvyknutý.
5. Snažte sa správať prirodzene. Buďte „v pohode“ a psíka neľutujte
Tieto opatrenia slúžia nielen na to, aby ste minimalizovali hluk z vonku, ale tiež na to, aby zvieratko pochopilo, že mu nehrozí žiadne nebezpečie. Mnohí majitelia psíkov, ale napríklad i mačičiek, vedia, že ich miláčikovia Silvester nezvládajú dobre a sú z toho v strese. Nezabúdajte však na to, že zviera to všetko cíti. Ak ste rozrušený vy, bude to pes chápať tak, že sa blíži niečo zlé alebo nebezpečné. Ak sa ale budete správať prirodzene „akože sa nič nedeje“, pomôžete mu znížiť stres a zmierniť strach.
To isté platí aj v prípade, že má psík prehnané reakcie už počas ohňostroja. Ak ho budete silno stískať, hladkať a ubezpečovať ho, že je všetko v poriadku, bude to pravdepodobne vnímať presne naopak. Vyvolá to v ňom dojem, že sa deje niečo, kvôli čomu má dôvod byť v strese. Nechceme tým samozrejme povedať, že by ste psíka mali úplne ignorovať. Venujte sa mu, hrajte sa s ním, ale pokúste sa zachovať pokoj a nedodávať mu pocit, že má dôvod na strach.
6. Odpútajte jeho pozornosť pamlskami či hrou
Každý pes je iný a inak prežíva stres. Niektoré zvieratá sa vám zrejme hrou nepodarí rozptýliť, nakoľko sa u nich stres prejavuje apatiou a schúlením v kúte alebo v pelechu. Ak je to však možné – respektíve ak psík javí záujem, zahrajte sa s ním a trošku sa vybláznite. Poslúžia vám napríklad jeho obľúbené hračky či pamlsky.
7. Podajte mu upokojujúce pamlsky alebo prípravky
Ako posledný bod nášho malého zoznamu sme si nechali upokojujúce pamlsky, prípadne veterinárne prípravky a doplnky. Nie je to tak preto, že by boli až poslednou možnosťou, skôr by sme povedali, že by nemali byť vyslovene prvou. Upokojujúce pamlsky a iné prípravky sú skvelou pomocou predovšetkým pri tých zvieratkách, u ktorých nič iné nezaberá.
Pokiaľ teda viete, že váš chlpáč znáša Silvester naozaj zle, môžete mu zhruba 2 až 3 týždne pred koncom roka začať podávať upokojujúce prípravky. Nefunguje to totiž tak, že zvieratko sa po podaní jedného pamlsku alebo jednej dávky prípravku úplne upokojí a bude celý silvestrovský humbuk ignorovať.
Taktiež odporúčame, aby ste sa o podávaní upokojujúcich prípravkov poradili s veterinárom. Pokiaľ psík trpí poruchou správania, zverolekár vám pravdepodobne odporučí celoročnú liečbu.
Je potrebné si uvedomiť, že ohňostroje a zábavná pyrotechnika neškodia len psíkom, ale aj mačkám, vtáčikom a vlastne všetkej zveri. Zvieratká na jednej strane netušia o čo ide a sú vyplašené, na druhej strane je vzduch plný dymu a na zemi sa povaľuje množstvo odpadu z pyrotechniky. To nie je dobré ani pre zvieratká, ani pre životné prostredie celkovo. Pokiaľ súhlasíte s tým, aby bola zábavná pyrotechnika používaná čo najmenej, šírte tieto myšlienky aj medzi svojimi priateľmi. Niektorí ľudia si totiž neuvedomujú, že tých pár minút ohňostroja môže mať fatálny dopad na prostredie okolo nich.