Psy, Starostlivosť o psa, Zdravie psa

Obezita je strašiakom aj v psom živote. Čo môže psíkovi spôsobiť a ako sa s ňou popasovať?

obezny pes

Obezita so sebou prináša dlhodobé zdravotné následky. Tak ako u ľudí, aj u psíkov môže spôsobiť rôzne choroby. Prečo? Keď pes priberá a má väčší kalorický príjem ako výdaj, jeho telo potravu ukladá do buniek vo forme tuku. Tuk postupne preniká na orgány, obaľuje ich a zhoršuje ich funkciu. V dôsledku toho orgány fungujú menej efektívne a vzniká riziko rozvoja rôznych chorôb.

Tieto vnútorné, na pohľad neviditeľné, zmeny však sprevádzajú aj vonkajšie signály obezity. Pes je menej aktívny, rýchlo sa zadýcha a ťažšie sa pohybuje, pretože jeho labky musia uniesť vyššiu hmotnosť ako predtým. Je čím ďalej tým unavenejší, lenivejší a smutnejší. Obezitu u psov preto netreba podceňovať, ale naopak rýchlo konať. Pomôžete mu zlepšiť nie len jeho zdravie, ale aj náladu, a tým prispejete k šťastnejšiemu a veselšiemu psiemu životu.

Ako zistiť, či je psík naozaj obézny?

  • Prvý znak je vizuálny – a teda že psík už napohľad vyzerá obéznejšie oproti iným jedincom rovnakého plemena a veku. Aj u psov obezita spôsobuje fyzický nárast veľkosti, nie však do výšky, no do šírky.
  • Druhou možnosťou je „pohmatový“ test. Pokiaľ mu cez kožu nedokážete nahmatať rebrá, pravdepodobne vám v tom bráni prebytočný tuk a pes je obézny.
  • Obezita mení aj správanie jedinca. Obézny pes má menej energie, je lenivejší, nedokáže toľko behať, časom začína ignorovať aj hru či akúkoľvek inú aktivitu. Na prechádzkach je pomalý, nechce sa mu a veľmi rýchlo sa zadýcha.
  • Posledným spôsobom zistenia nadváhy či obezity je samozrejme odváženie psíka. Pokiaľ jeho váha o cca 13 – 20 % presahuje priemernú váhu, možno ho už považovať za obézneho. S týmto vám najlepšie pomôže veterinár, ktorý na základe plemena, veku a pohlavia psa dokáže presne určiť ideálnu hmotnosť a stanoviť odchýlku od nej.

Prečo je obezita pre psov nebezpečná?

Dôvody sú v podstate rovnaké, ako u ľudí – obezita nevedie len k menej aktívnemu životu, ale tiež k zvýšenému riziku rozvoja viacerých ochorení. Ktoré ochorenia a problémy môžu mať spúšťač či príčinu práve v obezite?

  • Cukrovka
  • Kardiovaskulárne choroby
  • Problémy s dýchaním
  • Artritída a problémy s kĺbmi
  • Zhoršená imunita, spôsobujúca rozvoj infekcií či prechladnutia
  • Kratšia dĺžka života
ako znizit vahu psa

Ktoré psy sú na priberanie náchylnejšie? Rozvoj obezity ovplyvňuje viacero faktorov, ako sú genetické predispozície, typ plemena, pohlavie, vek, životospráva a tiež kastrácia. Náchylnejšie na priberanie sú napríklad sučky, staršie psy a kastrované jedince. Zvýšené riziko je aj u menších plemien bez dostatku pohybu a prekrmovaných psíkov.

Ako znížiť váhu u psíka?

Aj keď sa to možno bude zdať náročné, pomôcť schudnúť vášmu psíkovi nie je až taká veda. Treba myslieť na dva základné faktory – pohyb a stravu. V rámci pohybových aktivít skúste so psíkom ísť na prechádzku častejšie, alebo postupne predlžujte dobu vašich pravidelných prechádzok. Môžete tiež skúsiť pridať do kroku alebo trošku pobehnúť. Do ničoho ho však nesmiete nútiť – pokiaľ pes nebol zvyknutý behať doteraz, s kilami navyše sa do toho určite nepustí s radosťou. S pohybom môže pomôcť aj zaujímavá hračka, za ktorou sa bude rád naháňať, prípadne psí kamarát, ktorý ho donúti k pohybu.

Pohyb by mal mať psík rozložený do celého dňa i týždňa. To, že s ním raz týždenne vybehnete na dlhú a vyčerpávajúcu prechádzku, nemusí pomôcť ani jeho váhe ani jeho psychike. Lepšie ako jedna ťažká turistika bude viac svižných prechádzok týždenne, prípadne postupné predlžovanie pravidelných prechádzok.

Diéta pre psa – ako na ňu a čomu sa naopak vyhnúť?

Pri úprave stravy to bude o trošku náročnejšie. Určite sa nesnažte ísť cestou radikálneho zníženia objemu potravy. Pes by totiž nemusel prijať dostatočné množstvo živín a okrem toho ostane hladný, kvôli čomu môže byť buď úplne lenivý alebo naopak agresívny. Lepšou voľbou je zmena krmiva – existujú špeciálne vyvinuté krmivá pre psov na znižovanie hmotnosti. Okrem správneho krmiva je dôležité dodržať aj pár zásad:

  • Psíka neprekrmujte. Naučte sa krmivo vážiť a držte sa dávkovania na obale vašich granúl.
  • Rátajte s pamlskami a odmenami. Aj tie by sa totiž mali započítavať do denného príjmu potravy. Ak mu doprajete napríklad za hrsť pamlskov, mal by zožrať približne o hrsť granúl menej.
  • Dennú dávku potravy rozdeľte do viacerých porcií – napríklad na jedno jedlo ráno a jedno poobede. Pes tak svoje bruško naplní častejšie, vďaka čomu mu nielenže bude lepšie tráviť, no aj on sám sa bude dlhšiu dobu cítiť sýty.
  • Nehádžte mu nič „od stola“. Odolajte jeho psím očičkám a nedajte mu žiadnu ľudskú dobrotu navyše. Myslite na to, že to robíte pre jeho zdravie.
  • Vyberte si nízkokalorické maškrty. Pokiaľ mu neviete odolať, skúste mu ponúknuť napríklad surovú mrkvu či inú zeleninu.
  • Nedajte sa oklamať. Psíky sú maškrtné zvieratká. „Zošrotujú“ skoro všetko, čo im dáte, a to aj keď nie sú hladné. Kňučanie, psie oči či rýchle zhltnutie potravy preto ešte nemusí byť skutočným znakom toho, že je pes hladný a máte mu nasypať viac granúl. Niektoré psy nemajú mieru, preto musíte odolať kňučaniu a dať mu len toľko, koľko naozaj potrebuje.
  • Zájdite k zverolekárovi. Pokiaľ ide u psíka o skutočnú obezitu, pomôže vám nastaviť redukčnú diétu, prispôsobí časy kŕmenia a poradí, čo robiť či nerobiť.

Diétne krmivá pre psa

Ako sme už spomenuli, na trhu dnes existuje niekoľko druhov krmív vyrobených špeciálne pre psíkov s nadváhou. Vybrali sme pre vás niektoré z nich. Pri veterinárnych krmivách Royal Canin nájdete aj číslo na našu veterinárku, ktorá vám v prípade potreby poradí so správnym dávkovaním. Ak si neviete vybrať, kontaktujte nás mailom či pomocou chatu v pravom dolnom rohu stránky. S radosťou vám a vášmu psíkovi poradíme.

Diétne granule pre psov

Diétne pamlsky pre psov

Každý psík, ktorý schudne o čo i len trošku, sa postupne vracia k lepšiemu, aktívnejšiemu a dlhšiemu životu. Myslite na to vždy, keď mu budete chcieť prisypať o granulku viac alebo sa vám nebude chcieť ísť na prechádzku. Práve na vás totiž závisí, aká bude kvalita a dĺžka jeho štvornohého života.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *