Starostlivosť o mačku, Zdravie mačky

Ktoré sú najbežnejšie choroby mačiek? Zistite s nami, ako sa prejavujú a ako ich možno liečiť

choroby maciek

Choroby a rôzne zdravotné ťažkosti občas potrápia nielen ľudí, ale aj ich domácich miláčikov. Niektoré sú menej závažné, iné si vyžadujú pozornosť a starostlivosť veterinára. Pripravili sme si pre vás článok, v ktorom sa dozviete viac o bežných chorobách mačiek. Prečítajte si, ktoré ochorenia sú u mačiek najbežnejšie, ako sa prejavujú a kedy je potrebné navštíviť veterinára.

Ako zistíte, že s mačkou niečo nie je v poriadku?

Za predpokladu, že je mačka zdravá, dokáže sa o väčšinu svojich potrieb postarať sama. Stačí, aby ste jej dali krmivo, vyčistili záchodík a dopriali jej pozornosť a lásku. Zdravá mačka je tiež aktívna, má chuť do jedla a trávi veľa času hraním sa.

Že s vašou mačkou niečo nie je v poriadku zistíte na základe zmeny jej správania. Samozrejme, každá mačka má svoju osobnosť. Zatiaľ čo niektoré mačičky sú prítulnejšie a hravejšie, iné môžu preferovať lenivé vylihovanie. Dôležité je však, aby ste zmenu v jej bežnom správaní riešili. Hoci sa totiž jednotlivé ochorenia môžu prejavovať rôznymi príznakmi, často ich spája niekoľko náznakov, ktoré vám napovedia, že vášho mňaukajúceho miláčika niečo trápi. Medzi najčastejšie patria:

strata chuti do jedla

Strata chuti do jedla, chudnutie

nadmerny smad

Nadmerný smäd

nadmerne mocenie

Častejšie močenie

apaticka macka

Apatia

nadmerny spanok

Letargia, nadmerný spánok

nezaujem o hranie u macky

Nezáujem o hranie

Najčastejšie choroby u mačiek, ich liečba a prevencia

Pokiaľ u mačky spozorujete jeden z vyššie uvedených symptómov, mali by ste s ňou navštíviť zverolekára. Tieto príznaky môžu totiž indikovať zdravotný problém. Vďaka skorej diagnostike môže veterinár začať s liečbou – a to ešte pred tým, ako sa ochorenie úplne rozvinie, prípadne sa objavia komplikácie. Medzi veľmi časté ochorenia u mačiek patrí napríklad mačacia chrípka, cukrovka, mačací AIDS ale tiež napadnutie parazitmi.

Mačacia chrípka alebo mačacie prechladnutie

Mačacia chrípka (alebo aj mačacie prechladnutie) patrí k najbežnejším ochoreniam u mačiek. Ide v zásade o podobné ochorenie, ako to, ktoré často potrápi nás. Rozdiel je však ten, že pre mačku môže byť nebezpečnejšie. Ochorenie je spôsobené baktériami alebo vírusmi, pričom priebeh, príznaky a závažnosť sa môžu u jednotlivých mačiek líšiť.

Priebeh ochorenia závisí vo veľkej miere aj od stavu imunitného systému a veku zvieraťa. Náchylnejšie na vznik ochorenia a jeho horší priebeh sú predovšetkým mačiatka a mačací seniori. Imunita drobcov je totiž ešte stále vo vývine a u seniorov zas naopak – nepracuje tak, ako by mala.

Príznaky mačacej chrípky, jej liečba a prevencia

  • Príznaky: začervenané a slziace oči, sipot, výtok z nosa, dýchavičnosť, horúčka, kašeľ, upchatý nos (mačka je nútená dýchať ústami), vredy v ústach, strata chuti do jedla, letargia, únava a nechuť k pohybu
  • Dĺžka trvania ochorenia: 1 až 4 týždne (v závislosti od liečby a patogénov, ktoré ochorenie spôsobili)
  • Liečba: pokiaľ sa u zvieratka neobjavia komplikácie a priebeh ochorenia je mierny, potrebujete sa držať niekoľkých bodov: odpočinok, teplo, meranie teploty, tekutiny. V prípade ťažšieho priebehu, neustupujúcich symptómov, poprípade vtedy, ak ochorie mača či staršie zviera, sa obráťte na veterinára
macacia chripka

Aby bola vaša mňaukajúca kamarátka rýchlo fit, potrebuje veľa odpočinku, tepla a samozrejme aj vitamínov, ktoré pomôžu nakopnúť jej imunitný systém. Základom by malo byť predovšetkým kvalitné krmivo. To totiž vo väčšine prípadov obsahuje nielen všetky potrebné živiny, ale aj minerály a vitamíny pre mačacie zdravie.

Vitamíny a iné zdraviu prospešné látky možno mačičke doplniť aj prostredníctvom doplnkov stravy. Niektoré sú určené na konkrétne účely – napríklad podporu imunity, zdravia kostí a kĺbov či pre krásnu srsť. Iné zas obsahujú komplex zložiek pre celkové zdravie zvieratka.

Neliečená infekcia môže mať vážne následky a v najhorších prípadoch sa môže končiť smrťou. Preto nepodceňujte ani obyčajné prechladnutie a navštívte so zvieratkom lekára. Mačke tiež nikdy nedávajte lieky určené pre ľudí a dbajte na to, aby neprichádzala do kontaktu s inými mačkami a nešírila infekciu.

Cukrovka u mačiek

Mnohých to možno prekvapí, ale aj diabetes je jedno z ochorení, ktoré ľudia a mačky zdieľajú. Tak ako u ľudí, aj u mačiek je cukrovka spôsobená vysokou hladinou cukru v krvi (hyperglykémia). Hyperglykémia môže nastať v dôsledku nedostatočnej tvorby inzulínu, prípadne inzulínovej rezistencie.

cukrovka u maciek

Príznaky cukrovky u mačiek, jej liečba a prevencia

  • Príznaky: zvýšený smäd a s ním spojené časté močenie, strata hmotnosti aj napriek normálnej konzumácii potravy, letargia, únava, matná suchá srsť, trasenie (väčšinou pri náhlom znížení cukru)
  • Dĺžka trvania ochorenia: na cukrovku doposiaľ liek nie je, avšak dodržiavaním liečby môže žiť váš miláčik dlhý a spokojný život
  • Liečba: pri cukrovke patrí liečba výhradne do rúk lekára – najčastejšie prebieha pomocou inzulínovej terapie; ďalej je potrebné upraviť zvieratku stravu, dbať na to, aby jedlo pravidelne a zdravo

Parazity u mačiek

Medzi ďalšie bežné príčiny zdravotných ťažkosti u mačiek patria parazity, a to tie vonkajšie, ale aj vnútorné. K vnútorným patria črevné parazity, ako napríklad škrkavky, ale tiež tkanivové a krvné parazitické organizmy. Medzi vonkajšie zaraďujeme kliešte, blchy a podobne. Niektoré z parazitov sú prenosné aj na človeka, a preto je dôležité nepodceňovať pravidelné prehliadky u veterinára.

Príznaky parazitov u mačiek, liečba a prevencia

  • Príznaky: jednotlivé parazity môžu spôsobovať rôzne príznaky a ochorenia, pri črevných parazitoch sa často objaví napríklad zvracanie, hnačka, strata hmotnosti a podobne
  • Dĺžka trvania ochorenia: závisí od daného typu parazita a patričnej liečby
  • Liečba: pri parazitoch platí to, čo aj pri väčšine iných ochorení – najlepšia liečba je prevencia, a teda pravidelné odčervovanie. Dôležitá je tiež kvalitná strava, dostatočná hygiena a vyhýbanie sa kontaktu s potencionálne nakazenými zvieratkami. Proti vonkajším parazitom sú účinné antiparazitiká, ako napríklad pipetky, anitiparazitné obojky či spreje.
parazity u maciek

Mačací AIDS alebo FIV

Medzi závažné a neliečiteľné ochorenia u mačiek patrí Felinný imunodeficientný vírus, skrátene FIV. Ten podobne, ako ľudský HIV vírus, patrí do skupiny retrovírusov, ktoré napádajú a rozvracajú imunitný systém. Toto ochorenie sa preto nazýva aj mačací AIDS. Mačka sa môže nakaziť od inej mačky najčastejšie pohryznutím, ale ochorenie sa často prenáša aj pri párení.

macaci aids

Príznaky mačacieho AIDS, jeho liečba a prevencia

  • Príznaky: ochorenie má viacero štádií, pričom prvé je akútna fáza, v ktorej sa objavia symptómy ako apatia, teplota, hnačka, zápal spojiviek alebo ďasien a zväčšené uzliny. Po prekonaní tejto fázy sa vám môže zdať, že je mačka zdravá, avšak je stále aktívnym nositeľom vírusu. Príznaky nemusia prejaviť roky, no finálnym štádiom ochorenia je úplné zlyhanie imunitného systému a nakoniec smrť
  • Dĺžka trvania ochorenia: ochorenie nie je liečiteľné
  • Liečba: pomocou veterinárnej liečby je možné len zmierňovať symptómy a prejavy ochorenia. V rámci prevencie sa odporúča mačku chovať vnútri – pokiaľ púšťate vášho domáceho miláčika von, mali by ste zvážiť kastráciu (kastrované zvieratá nemajú takú potrebu „chodiť na zálety“ a zdržujú sa viac v blízkosti domu)

Aby ste aj vy mali doma zdravú a spokojnú mačku, je veľmi dôležité navštevovať pravidelne zverolekára. Obrátiť na odborníka by ste sa mali aj v prípade, že u zvieratka spozorujete nejaké ťažkosti. Dbajte tiež na to, aby sa mačka čo najmenej stýkala s chorými zvieratkami, kŕmte ju kvalitným krmivom a venujte jej dosť lásky a pozornosti.

Máte doma všetko, čo vaša mačka potrebuje?

Pozrite si náš sortiment produktov pre mačky a objavte rôzne druhy krmiva, štýlové peliešky, zábavné hračky a mnoho iných produktov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *