Starostlivosť o mačku, Zdravie mačky

Ako sa starať o srsť mačiek?

starostlivost o srst maciek

Mačky trávia asi tretinu svojho života čistením kožúškov. Nie je teda prekvapujúce, že vášho domáceho miláčika nájdete aj niekoľkokrát denne v zápale hygienickej rutiny. Zdravá, hustá a lesklá srsť je znamením, že sa mačička má dobre, je zdravá a spokojná. Preto by na stave srsti malo záležať nielen jej, ale aj vám. Pripravili sme si pre vás článok, v ktorom sme zozbierali praktické informácie pre starostlivosti o srsť mačky. Zistite s nami či treba mačku kúpať, ako dosiahnuť, aby mala lesklú srsť, a prečo máte plný dom mačacích chlpov.

Starostlivosť o srsť mačky

Ako sme už spomenuli, lesklá a hustá srsť je znakom zdravia a spokojnosti mačky. Samotné čistenie však nestačí. Je dôležité aj to, čo mačka konzumuje, či má dostatok vitamínov, minerálov a všetkých potrebných látok. Hoci sa o väčšinu čistenia dokáže mačička postarať sama, priložiť ruku k dielu môžete tak, že jej budete srsť pravidelne vyčesávať. Čo ďalšie potrebujete o starostlivosti o srsť mačky vedieť?

Kúpanie mačiek – je potrebné mačku kúpať, keď sa pravidelne čistí sama?

Odpoveď na túto otázku je veľmi jednoduchá – mačku môžete kúpať, vo väčšine prípadov to však nie je potrebné. Mačky sú totiž za normálnych okolností schopné udržať si srsť čistú. Môžu však nastať prípady, kedy váš mňaukajúci spoločník bude potrebovať s umývaním pomôcť. Môže ísť napríklad o situácie, keď sa mu podarí srsť veľmi zašpiniť, prípadne príde do kontaktu s nejakou páchnucou či nebezpečnou látkou. Kúpeľ môže byť tiež súčasťou liečby, napríklad pri kožných ochoreniach alebo iných zdravotných problémoch.

Vo všeobecnosti sa hovorí, že mačky nie sú s vodou práve kamarátky. Kúpanie teda môže byť naozaj namáhavé a možno si občas vyžiada aj svoju daň – voda všade naokolo, pár škrabancov a namosúrená mačka. Vo veľkej miere to však závisí aj od povahy konkrétneho zvieratka. Niekedy stačí na kúpanie jeden človek, inokedy je potrebné, aby vám niekto pomáhal mačku pridržiavať a odpútavať jej pozornosť. Pokiaľ chcete, aby si vaša mačka zvykla na kúpanie, mali by ste ju naň učiť už od mačiatka. Pomaly ju zoznamovať s vodou i s celým priebehom kúpeľa tak, aby sa nebála a nespájala si ho s ničím nepríjemným.

Ako postupovať pri kúpaní mačky?

  • Nekúpte ju pod tečúcou vodou. Napustite vodu do nádoby a dajte pozor, aby nebola príliš horúca a mačke nesiahala vyššie než do polky nôh.
  • Pri umývaní šampónom pre mačky sa sústreďte predovšetkým na bruško, labky a chvost. Hlavu neumývajte.
  • Dajte pozor, aby mačke nenatiekla voda do očiek a ušiek.
  • Zvyšky šampónu dôkladne opláchnite.
  • Hlavu umývajte vždy len navlhčenou handričkou – vyhýbajte sa oblasti očí.
  • Pri umývaní skontrolujte mačičke uši – je dôležité pozrieť, či jej z ušiek nič nevyteká, či v nich nenájdete cudzie predmety, alebo či nie sú podráždené, začervenané prípadne poranené. Ak je potrebné mačke čistiť uši doma, môže vám zverolekár predpísať špeciálny čistiaci roztok.
  • Fénovanie sa neodporúča, pokiaľ sa však z nejakého dôvodu rozhodnete kožuštek vysušiť fénom, dajte pozor, aby nebol nastavený na príliš vysokú alebo nízku teplotu.
  • Po kúpaní sa ubezpečte, že zvieratko nebude v prievane a nepôjde von, aby neprechladlo.

Kefujte mačke srsť aspoň raz do týždňa

Kefovaním srsti, alebo teda vyčesávaním, môžete podporiť čistotu a zdravie srsti vašej mňaukajúcej kamarátky. Pomôžete jej tak odstrániť zo srsti nečistoty, odumreté chlpy a v neposlednom rade aj parazity. Ďalším plusom pravidelného vyčesávania je tiež to, že mačka potom pri umývaní kožúška neprehĺta také veľké množstvo chlpov.

Prečo mačka prehĺta chlpy? Možno ste už počuli o trichobezoároch – sú to chumáče chlpov, ktoré mačky pri čistení prehltnú. Tieto chlpy sa nestrávia, ostanú v mačacom tráviacom trakte, zmenia sa na tuhšiu guľu či valec a mačky ich potom vyvrhnú von. U mačiek ide o normálny jav, nakoľko chlpy nevedia vypľúvať. Domáce mačky zvyknú vyvrhnúť trichobezoár zhruba raz za 1 – 2 týždne, pričom ide o útvar vo veľkosti cca 2 centimetrov.

Práve pravidelným vyčesávaním srsti môžete teda vašej mačke pomôcť zmenšiť množstvo chlpov, ktoré sa jej dostane do tráviaceho traktu. Nielenže jej tak zlepšíte a zjednodušíte proces čistenia, ale môžete ju aj chrániť pred vznikom zdravotných komplikácií. Pokiaľ totiž beozár nevyjde z tela von, môže spôsobiť:

  • zápchu,
  • kašeľ,
  • zvracanie,
  • nechutenstvo,
  • zatvrdnutie stolice, prípadne krv v stolici,
  • dehydratáciu,
  • apatiu.

Doprajte mačke vyváženú stravu pre krásnu a hebkú srsť

Plnohodnotná strava s obsahom dostatočného množstva minerálov, bielkovín a vitamínov je základom pre kvalitnú a zdravú srsť. Dbajte na to, aby ste mačke podávali kvalitné kompletné krmivá, prípadne doplnky stravy prispôsobené jej potrebám. Dôležité je, aby potrava obsahovala:

  • vitamíny A, E, H,
  • vitamíny skupiny B,
  • zinok,
  • taurín,
  • bielkoviny,
  • nenasýtené mastné kyseliny.

Chráňte ju pred parazitmi

Okrem parazitov, ktoré sa vyskytujú vo vnútri mačacieho telíčka, existuje mnoho takých, ktoré sa skrývajú na ich pokožke a v srsti. Patria sem napríklad kliešte a blchy. Vášho miláčika pred nimi môžete chrániť použitím antiparazitík, ako sú napríklad antiparazitné obojky, pipetky či repelentné šampóny.

Pĺznutie mačiek

Vedeli ste, že mačací kožúšok sa skladá z 2 typov chlpov? Je to tak. Spodné, kratšie chlpy sa nazývajú podsada a sú prekryté vrchnými dlhšími chlpmi, ktoré sa nazývajú krycie. Podsada je pre mačku veľmi dôležitá, pretože jej pomáha s termoreguláciou – čiže s udržiavaním telesnej teploty. Srsť mačiek, ktoré žijú voľne, prípadne polo-voľne, sa líši od srsti tých mačiek, ktoré sú chované v dome či byte. Kocúry a mačky žijúci voľne majú väčšinou hrubšiu srsť, ktorou sa chránia pred chladom.

Tak ako aj iné zvieratká, aj mačky menia počas roka srsť. Pred zimou vymieňajú kožúšok za teplejší zimný, čo sa prejavuje hustejšou, hrubšou a v niektorých prípadoch huňatejšou srsťou. Pred letom zas hrubú srsť zhadzujú a menia za ľahšiu letnú verziu. Proces straty srsti sa nazýva pĺznutie. Okrem toho, že k pĺznutiu dochádza pri výmene srsti za letnú či zimnú, môže nastať aj pri:

  • kožných alebo aj iných ochoreniach,
  • nekvalitnej alebo nedostatočnej strave mačky,
  • prehnanej starostlivosti o srsť – pokiaľ si všimnete, že sa vašej mačke mení srsť v určitých miestach v dôsledku príliš častého čistenia, môže ísť o behaviorálnu poruchu. Stať sa tak môže napríklad vtedy, keď je zviera príliš vystresované a čistením sa upokojuje, alebo ak sa nudí a čistením „zabíja čas“.

Aby sa vaša mačička nenudila, zaobstarajte jej hračky a rôzne zábavky, ako napríklad:

Máte doma všetko, čo vaša mačka potrebuje pre spokojný život?

Pozrite si náš sortiment produktov pre mačky a objavte množstvo kvalitného krmiva, kozmetiky, pelieškov či „vychytávok“ pre zábavu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *