Starostlivosť o mačku

Na prechádzky aj s mačičkou. Ako naučiť mačku na vodítko?

ako-naucit-macku-na-voditko

Mačky sú zvieratá objaviteľky – rady objavujú nové veci a skúmajú všetky vizuálne aj zvukové podnety. Chovatelia mačiek v exteriéri vám potvrdia, že sa rady túlajú. Kľudne na pol dňa odídu z dvora a idú objavovať okolie. Ako však takéto zážitky dopriať aj mačičke chovanej v byte?

Samozrejme prechádzkami. Aj mačku totiž môžete zobrať na vodítko. Vonkajšie prostredie prináša pre mačku chovanú vo vnútri množstvo zaujímavých podnetov. Nie je to však také jednoduché, ako to znie. Mačky síce sú objaviteľky, no v neznámom prostredí môžu byť pomerne bojazlivé. Ako teda mačku naučiť na prechádzky, s akými problémami sa pri tom môžete stretnúť a čo všetko k tomu budete potrebovať? Zhrnuli sme pre vás všetko podstatné.

Čo by ste mali vedieť ešte predtým, ako sa s mačičkou vyberiete na prvú prechádzku?

Pokiaľ chcete s mačkou chodiť na vôdzke, treba si uvedomiť, čo od toho očakávate. Prechádzky s mačkou totiž nikdy nebudú také ako so psom. Čo potrebujete vedieť ešte na začiatku?

macka na voditku

Mačky nechcú, aby ste im určovali smer či rýchlosť chôdze.

Prechádzky s mačkou určite nebudú o vás, ale o nej. Myslite na to, že mačka sa nebude prispôsobovať vám, no vy mačke. Znamená to, že keď zastane a bude chcieť niečo oňuchávať, budete ju musieť čakať. Keď sa rozhodne zmeniť smer, pôjdete za ňou. Ak budete chcieť zmeniť smer vy, budete ju musieť buď zdvihnúť a otočiť, alebo odniesť o kúsok ďalej. Na toto by ste sa mali určite pripraviť.

Von by mali ísť len očkované mačky.

Mačky žijúce v bytoch sú pomerne dobre chránené pred parazitmi a rôznymi chorobami, nakoľko sa k nim nemajú ako dostať. Keď sa však s nimi vyberiete von, parazity sa stávajú reálnou hrozbou. Každá mačka, ktorá sa bude pohybovať vonku, by preto mala mať všetky potrebné očkovania a odčervenie.

Postroj je lepší ako obojok.

Mačky sú veľmi obratné a tiež trošku prefíkané zvieratká. Pokiaľ im obojok bude vadiť, ľahko sa z neho vyvlečú. Istejšou pomôckou na prechádzky je preto postroj. Aj pri ňom si však dajte pozor – ak sa mačka rozhodne vyvliecť sa z neho, tak sa jej to určite podarí. Takáto situácia môže nastať v prípade, že budete chcieť mačku na silu ovládať, brániť jej v pohybe alebo ju k sebe priťahovať.

Ako mačku naučiť na vodítko a pravidelné prechádzky?

Každý chovateľ vie, že život s mačkou je krásny, ale nepredvídateľný. Mačky si vždy robia to, čo sa im zachce. Rovnako to bude aj s prechádzkami. Nečakajte, že mačičke nasadíte postroj, pripnete ju na vodítko a hneď sa vyberiete na príjemnú prechádzku. Mačky sú veľké individualistky, a preto na ne musíte ísť pomaly.

1. Natrénujte nosenie postroja, aby si naň mačka zvykla

Pokiaľ chcete s mačkou chodiť von na vodítku, musíte s tréningom začať už o pár dní skôr v pohodlí domova. Prvým krokom je naučiť mačku nosiť postroj. Spočiatku bude mačka nesvoja z čohokoľvek, čo bude mať na sebe. Prvé chvíle s postojom teda môžu byť pre mačku stresujúce, a preto je dobré nechať ju zvyknúť si naň. Rovnako stresujúce to však môže byť pre vás – nasadzovanie postroja obratnej a prefíkanej mačičke vám totiž určite dá zabrať.

Keď jej postroj nasadíte prvýkrát, nechajte jej ho na sebe len pár minút. Postroj jej potom nasadzujte pravidelne a postupne čas nosenia predlžujte. Nechajte ju s postrojom prechádzať sa po byte či leňošiť. Cieľom je, aby mačka postroj časom prestala vnímať a nevadil jej pri bežných činnostiach. Keď sa vám bude zdať, že si na postroj zvykla a už vôbec ho nevníma, môžete pristúpiť k ďalšiemu kroku – pridajte vodítko.

macka s postrojom

2. Naučte ju na vodítko

Mačky ťažko zvládajú pocit, že sú niekým alebo niečím ovládané. Chcú sa pohybovať slobodne a bez obmedzení. Nikdy jej preto nemôžete dať najavo, že s ňou chcete cez vodítko manipulovať.

Aj na vodítko by si preto mala mačka zvykať pomaly. Keď už bude „stotožnená“ s postrojčekom, pripnite naň aj vodítko. Spočiatku mačku nechajte, nech vodítko ťahá za sebou. Po čase ho môžete chytiť do ruky, no mačku neovládajte – len si s ňou v byte choďte tam, kam chce ona. Pokiaľ zvládne chôdzu na vodítku v byte, pomaly sa môžete začať presúvať vonku.

3. Zoberte ju prvýkrát vonku

Prvá návšteva vonku by mala byť veľmi pokojná. Ak vaša mačička nikdy predtým nebola mimo vášho bytu, môže byť pre ňu neznáme prostredie veľmi stresujúce. Na všetky nové zvuky, signály a podnety si musí najprv zvyknúť. Pri prvých pár návštevách exteriéru by ste preto mali byť trpezlivý a nechať ju osmeliť sa.

Ako na to? Na prvé návštevy exteriéru vyberte tiché a pokojné miesto bez ruchu dopravy či psov. Nemalo by ísť ani tak o prechádzku, ako o pobyt mimo bytu. S mačičkou si sadnite na trávu, nechajte si ju v lone, a keď sa sama rozhodne spraviť prvé kroky, nechajte ju poprechádzať sa okolo vás. V žiadnom prípade ju neodopínajte z vôdzky ani nepúšťajte z dohľadu. Ak by sa totiž práve v tej chvíli zľakla nejakého neočakávaného podnetu, rýchlo by vám mohla ujsť.

Mačka zvyknutá žiť v byte si vonkajšie prostredie zrejme nezamiluje hneď na prvýkrát. Spočiatku môže byť strnulá a nesvoja. Okrem vyplašenosti si napríklad môže po každom kroku otriasať labky, lebo sa jej zem bude zdať príliš špinavá, alebo sa bude neustále obracať za zvukmi, ktoré nepozná. Postupom času by sa však mala osmeliť.

Takýchto „tichých“ pobytov vonku absolvujte viac, aby sa vaša mačička naozaj osmelila a zvykla si na všetky vonkajšie podnety. Nezabúdajte však, že mačka má omnoho lepšie vyvinutý sluch ako človek – a preto pre ňu bude rušné miesto ešte rušnejšie, ako pre vás. Začnite na tichších miestach.

Ak sa vaša mačička aj po niekoľkých pobytoch vonku stále bojí, zrejme nebude mať zmysel tlačiť ju do tejto aktivity. Najistejšie sa bude cítiť v byte. Prechádzky pre ňu budú skôr utrpením, ako radosťou.

4. Môžete začať s pravidelnými prechádzkami

Keď sa mačka osmelí, a podľa jej reakcií je jasné, že sa jej vonku páči, môžete si pogratulovať – vaša snaha nebola márna a pravidelné prechádzky sa postupne stanú realitou. Spočiatku by mali byť kratšie, no postupne ich môžete predlžovať a navštevovať aj trošku rušnejšie miesta.

V žiadnom prípade sa však mačke nesnažte určovať smer ani ju ťahať, aby spomalila, prípadne zrýchlila. Takto prechádzky s mačkou nikdy nebudú fungovať. Vybrali ste si k sebe príliš individualistické stvorenie, ktoré nikdy úplne neskrotíte. Mačka vždy bude chcieť samostatne objavovať všetky pachy a podnety. Pokiaľ sa jej v tom budete zabraňovať, veľmi šikovne sa vám z postroja vyvlečie a pôjde si vlastnou cestou.

Čo všetko potrebujete na chodenie s mačkou na vodítku?

Postroj alebo vestičku

Ako sme už spomenuli, z obojka sa mačka veľmi ľahko vyvlečie. Pokiaľ sa teda rozhodne utiecť, už jej v tom nezabránite. Vyskúšajte radšej kvalitný postroj alebo vestičku, ktoré jednoducho prispôsobíte veľkosti vašej mačičky.

Vodítko

Vodítka pre mačky sú veľmi ľahké. Dĺžku majú zväčša od 1 do 3 metrov. Zladiť ich môžete s postrojom, vďaka čomu z vôdzky spravíte nie len praktickú, ale tiež veľmi veselú a štýlovú pomôcku.

Pamlsok

Odmeňovanie sa vám pri učení mačky na postroj či vodítko určite vyplatí. Začnite už doma – keď napríklad mačička nebude protestovať pri nasadzovaní postroja, zvládne chôdzu na vodítku a podobne. Navyše, môžete mačke vybrať také pamlsky, ktoré prispejú k jej dobrému zdraviu.

Doprajte vašej mačičke tú najlepšiu starostlivosť

V našej ponuke nájdete len kvalitné produkty pre pevné zdravie a veselý život vašej štvornohej priateľky. Pozrite si všetky produkty a vyberte to, čo práve potrebuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *