Starostlivosť o vtákov

Ako správne na dokrmovanie vtáctva počas zimných mesiacov? Zistite, čím vtáčiky (ne)kŕmiť a kam umiestniť krmítko

dokrmovanie vtactva v zime

Hoci sa mnohé vtáčiky sa na jeseň vydávajú na dlhú púť do teplých krajín, stále existuje mnoho druhov zimujúcich u nás. A tak v zime, keď všetko naokolo pokryje biela prikrývka a udrú tuhé mrazy, nastane čas prikrmovania vtáctva. Vrabce, sýkorky či brhlíky sa musia totiž často popasovať nielen s krutým zimným počasím, ale aj s nedostatkom potravy.

Viete, ako im môžete pomôcť? Ak ste si práve predstavili krásne drevené krmítka, „trafili ste do čierneho“. Kŕmenie vtákov v zime je často nielen prospešná, ale aj zaujímavá a poučná činnosť. Pokiaľ zvažujete, že by ste si takéto krmítko zaobstarali, prečítajte si náš článok. Nájdete v ňom všetky dôležité informácie o tom, čo by krmítko (ne)malo obsahovať, kam ho uložiť a množstvo iných informácií, ktoré sa vám zídu.

Kŕmenie vtákov v zime – kedy začať a kedy skončiť?

Pri dokrmovaní voľne žijúceho vtáctva platí, že vašu pomoc potrebuje len v obdobiach silných mrazov a treskúcej zimy. Počas iných ročných období sú vtáčiky plne samostatné a vedia si potravu nájsť samé. S prikrmovaním môžete začať už v novembri – predovšetkým pokiaľ chcete, aby si vtáčiky na vaše krmítko zvykli a navštevovali ho pravidelne. Vo väčšine prípadov však stačí, keď ho budú mať k dispozícii v obdobiach, kedy výrazne klesne teplota a krajinu prikryje sneh.

S prikrmovaním skončite vtedy, keď sa príroda začne prebúdzať k životu a vonku začujete prvé spevavé vtáčie tóny. Možno si pomyslíte, že sa nič nemôže stať, pokiaľ im krmítko budete plniť ešte o pár týždňov dlhšie. Avšak opak je pravdou. Vtáčiky si veľmi rýchlo vedia zvyknúť na bezstarostnú formu kŕmenia. Prídu, zobnú si a odletia. Pokiaľ takto spohodlnejú, nebudú svojim mladým zháňať potravu, ktorú vtáčence potrebujú, ale jednoducho im dajú, čo bude v krmítku. Môže sa stať, že malé vtáčatká tak nedostanú všetky živiny, ktoré potrebujú pre svoj rast a vývin a uhynú.

krmitko pre vtaky

Ako by malo vyzerať vhodné krmítko pre vtáky?

Ak rozmýšľate, aké kŕmidlo pre vtáčiky si zaobstaráte, mali by ste myslieť predovšetkým na jednu vec: Vtáčikom nezáleží na tom, ako krásne je vymaľované. Na čom im primárne záleží, je jeho funkciakrmivo v ňom. Vyberať môžete z viacerých typov krmítok – niektoré sú otvorené, iné poskytujú plné krytie zo všetkých strán. Pokiaľ sa rozhodnete pre otvorené krmítko, je lepšie vybrať také, ktoré má na okrajoch mantinel vysoký aspoň 3 cm. Mantinel slúži na to, aby krmivo nerozfúkal vietor, no bráni tiež tomu, aby rozšantené vtáčiky nepozhadzovali všetky semiačka na zem.

Kryté kŕmidlá majú zas plné steny a pripomínajú malé domčeky. Väčšinou sa na ich prednej strane nachádza kruhový otvor, ktorým sa vtáčiky dostanú dnu. Tieto druhy krmítok „zabijú dve muchy jednou ranou“. Slúžia totiž nielen ako miesto pre súkromnú hostinu, ale aj ako ochrana pred chladom a predátormi.

Kam umiestniť kŕmidlo pre vtáčiky?

Už ste sa dozvedeli, že na vzhľade krmítka záleží viac nám než vtáčikom. Na čom pri krmítku však naozaj záleží (okrem obsahu), je jeho umiestnenie. Keď vyberáte lokalitu pre vtáčie „švédske stoly“, treba dať pozor na niekoľko dôležitých faktorov:

  • Kŕmidlo umiestnite v dostatočnej výške od zeme (minimálne 1,5m), aby naň sa naň nedostali potenciálni predátori.
  • Situujte ho mimo frekventovaných ciest a tiež veľkých sklených plôch, do ktorých by vtáky mohli naraziť.
  • V blízkosti krmítka by sa nemali nachádzať kríky ani husté porasty. Mohli by sa v nich skrývať mačky a iní predátori. Vtáčiky tiež potrebujú mať rozhľad, aby včas zbadali potenciálnu hrozbu.
  • Pokiaľ bývate v paneláku a chceli by ste si krmítko dať na balkón, myslite na susedov. Vtáčiky vedia totiž narobiť pekný neporiadok.
  • Snažte sa krmítko umiestniť tak, aby ste eliminovali šancu, že doň naprší.

Ako prilákať vtáky do krmítka?

Odpoveď na túto otázku je možno oveľa jednoduchšia ako by ste povedali. Nie je potrebný žiadny bojový plán ani stratégia. Stačí len nasypať správne krmivo či semiačka a vtáčiky priletia samé.

Čo do krmítka pre vtáčiky?

Asi najpoužívanejším krmivom sú slnečnicové semienka. Môžete ich použiť samotné, alebo v kombinácii s inými semenami, ako napríklad:

repka

Repka

konopne semienka

Konopné semienka

lanove semienka

Ľanové semienka

proso

Proso

psenica

Pšenica

mak

Mak

Niektoré druhy vtáčikov majú tiež v obľube orechy, iné zas jabĺčka. Veľkou pochúťkou sú aj ovsené vločky, ktoré môžete primiešať k semienkam. Väčším druhom, napríklad sojkám a strakám chutí zas kukurica. Pokiaľ k semiačkam primiešate aj nejaké tie oriešky, môže sa pokojne stať, že na návštevu krmítka zavíta aj ryšavá suseda veverička. Ak si chcete urobiť zásoby krmiva pre vtáčiky, môžete siahnuť po jednotlivých druhoch semienok, no nájdete aj vopred namiešané zmesi.

co jedia sykorky

Čo jedia sýkorky: Pripravte hostinu spevákom so žltým bruškom

Sýkorky sa v lete živia predovšetkým hmyzom v rôznych vývinových štádiách. Počas jesenných a zimných mesiacov však inklinujú skôr k olejnatým semienkam slnečnice, buku, ale pochutia si aj na kvalitnom nesolenom hovädzom loji, najčastejšie vo forme lojových gulí. Tie si môžete poľahky vyrobiť doma. Na výber však máte aj z predpripravených lojových gulí, ktoré stačí už len zavesiť. Kúpiť dostanete gule z čistého loju, ale aj také, čo obsahujú prímes semienok, sušených plodov či orieškov.

Čím vtáčiky rozhodne nekŕmiť?

Vtáčikom nikdy nepodávajte:

  • slanú a korenistú potravu
  • salámy a iné údeniny
  • čerstvé pečivo a chlieb
  • plesnivú, pokazenú alebo zatuchnutú potravu
  • zvyšky z kuchyne
  • chemicky ošetrené semená a plody

Kŕmenie vtákov chlebom

Hoci môžeme často vidieť, že ľudia prikrmujú vtáčiky chlebom alebo starým pečivom, nie je to vhodné. Mnohí si to neuvedomujú, ale pečivo vtáctvu v žalúdku kvasí a môže mu spôsobiť zdravotné problémy. To isté platí aj o vodnom vtáctve. Keď vidíte divé kačky alebo labute, nehádžte im chlieb. Zvieratká ho síce zjedia, avšak nie je pre ne prospešný. Pokiaľ chcete kŕmiť vodné vtáctvo, zaobstarajte si krmivo na to určené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *